Aktywność zawodowa Polek na tle Europy jest niska – wynika z raportu „Poprawa sytuacji kobiet w zatrudnieniu”, który przygotowała Konfederacja Lewiatan.

Pexels

Wskaźnik aktywności Polek na tle innych kobiet w Europie wynosił w 2020 r. 67,9 proc., podczas gdy w Unii Europejskiej było to 71,9 proc. Warto zaznaczyć, że również tempo wzrostu tego wskaźnika w Polsce jest niższe niż w Europie, bowiem od 2013 r. wartość ta wzrosła u nas o 4,3 pkt proc., natomiast na Zachodzie — o 7 pkt proc.

– Hipotetycznie, żeby osiągnąć taki sam wskaźnik aktywności zawodowej kobiet jak w Unii, w ciągu roku musielibyśmy wyciągnąć z bierności zawodowej około 430 tys. kobiet – powiedział Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan wśród powodów niskiej aktywności zawodowej Polek wymienia patriarchat, który sprawia, że od kobiet bardziej oczekuje się opieki nad domem i dziećmi niż robienia kariery. Do tego dochodzi niewydolny system opieki przedszkolnej, który zmusza kobiety do zostawania w domu, a także prorodzinny system społeczny i związane z nim świadczenia socjalne przekazywanym rodzinom.

Z raportu Konfederacji Lewiatan można się też dowiedzieć, że bardziej aktywne zawodowe są Polki z dużych miast i te lepiej wykształcone. Trzecią grupą kobiet, które są narażone na mniejszą aktywność zawodową są matki posiadające co najmniej dwójkę dzieci.

Maleje liczba kobiet w biznesie

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułUWAGA. Od 1 stycznia znacznie wyższe kary dla podatników!
Następny artykułPrzetargi: MŚP pod szczególną kuratelą rządu