fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesJak wygląda aktywność zawodowa Polek?

Jak wygląda aktywność zawodowa Polek?

Aktywność zawodowa Polek na tle Europy jest niska – wynika z raportu „Poprawa sytuacji kobiet w zatrudnieniu”, który przygotowała Konfederacja Lewiatan.

Wskaźnik aktywności Polek na tle innych kobiet w Europie wynosił w 2020 r. 67,9 proc., podczas gdy w Unii Europejskiej było to 71,9 proc. Warto zaznaczyć, że również tempo wzrostu tego wskaźnika w Polsce jest niższe niż w Europie, bowiem od 2013 r. wartość ta wzrosła u nas o 4,3 pkt proc., natomiast na Zachodzie — o 7 pkt proc.

– Hipotetycznie, żeby osiągnąć taki sam wskaźnik aktywności zawodowej kobiet jak w Unii, w ciągu roku musielibyśmy wyciągnąć z bierności zawodowej około 430 tys. kobiet – powiedział Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan wśród powodów niskiej aktywności zawodowej Polek wymienia patriarchat, który sprawia, że od kobiet bardziej oczekuje się opieki nad domem i dziećmi niż robienia kariery. Do tego dochodzi niewydolny system opieki przedszkolnej, który zmusza kobiety do zostawania w domu, a także prorodzinny system społeczny i związane z nim świadczenia socjalne przekazywanym rodzinom.

Z raportu Konfederacji Lewiatan można się też dowiedzieć, że bardziej aktywne zawodowe są Polki z dużych miast i te lepiej wykształcone. Trzecią grupą kobiet, które są narażone na mniejszą aktywność zawodową są matki posiadające co najmniej dwójkę dzieci.

Maleje liczba kobiet w biznesie

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA