fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesJak wygląda aktywność zawodowa Polek?

Jak wygląda aktywność zawodowa Polek?

Aktywność zawodowa Polek na tle Europy jest niska – wynika z raportu „Poprawa sytuacji kobiet w zatrudnieniu”, który przygotowała Konfederacja Lewiatan.

Wskaźnik aktywności Polek na tle innych kobiet w Europie wynosił w 2020 r. 67,9 proc., podczas gdy w Unii Europejskiej było to 71,9 proc. Warto zaznaczyć, że również tempo wzrostu tego wskaźnika w Polsce jest niższe niż w Europie, bowiem od 2013 r. wartość ta wzrosła u nas o 4,3 pkt proc., natomiast na Zachodzie — o 7 pkt proc.

– Hipotetycznie, żeby osiągnąć taki sam wskaźnik aktywności zawodowej kobiet jak w Unii, w ciągu roku musielibyśmy wyciągnąć z bierności zawodowej około 430 tys. kobiet – powiedział Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan wśród powodów niskiej aktywności zawodowej Polek wymienia patriarchat, który sprawia, że od kobiet bardziej oczekuje się opieki nad domem i dziećmi niż robienia kariery. Do tego dochodzi niewydolny system opieki przedszkolnej, który zmusza kobiety do zostawania w domu, a także prorodzinny system społeczny i związane z nim świadczenia socjalne przekazywanym rodzinom.

Z raportu Konfederacji Lewiatan można się też dowiedzieć, że bardziej aktywne zawodowe są Polki z dużych miast i te lepiej wykształcone. Trzecią grupą kobiet, które są narażone na mniejszą aktywność zawodową są matki posiadające co najmniej dwójkę dzieci.

Maleje liczba kobiet w biznesie

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA