fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaJak wygląda jakość paliw na polskich stacjach?

Jak wygląda jakość paliw na polskich stacjach?

W 2021 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował 1,72 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych z polskich stacji benzynowych.

To minimalnie mniej niż w 2020 r., kiedy zakwestionowano 1,88 proc. paliw. Dla porównania w 2014 r. UOKiK źle ocenił 6,86 proc. kontrolowanych próbek, a w 2003 r. – aż 30 proc.

Jeśli chodzi o sam proces kontroli paliw ciekłych, to dotyczy on oleju napędowego, benzyny, gazu LPG oraz biopaliw. Wprowadzanie do obrotu niezgodnego z prawem paliwa wiąże się oczywiście z wysokimi karami.

– W efekcie monitorowania polskiego rynku paliw ciekłych z roku na rok poprawia się ich jakość. Od kilku lat nieprawidłowości jakie wykrywamy oscylują na poziomie poniżej 4 proc. Pomimo systematyczności działań kontrolnych, odsetek paliw niespełniających wymagań jakościowych corocznie kształtuje się na innych poziomach – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. – Mają na to wpływ różne czynniki, np. liczba skontrolowanych przedsiębiorców oraz pobranych próbek, a także zmieniające się wymagania jakościowe. W 2021 r. norm nie spełniało tylko niespełna 2 proc. próbek benzyn i oleju napędowego pobranych na stacjach paliwowych. Nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny niż oleju napędowego – dodał.

W 2021 r. Inspekcja Handlowa sprawdziła łącznie 1565 próbek paliw ciekłych, z których badań laboratoryjnych nie przeszło 27 próbek – 22 oleju napędowego i 5 benzyny. Losowe kontrole wykazały, że najgorsze paliwo jest w kujawsko-pomorskim, gdzie było 3,17 proc. złych próbek. Z kolei kontrole wykonane na podstawie informacji od Policji i kierowców wykazały, że najgorzej sytuacja z paliwem wygląda w województwie śląskim, gdzie było aż 14,58 proc. złych próbek. Przy LPG zakwestionowano tylko 0,34 proc. próbek.

– Celem kontroli paliw dostępnych na stacjach jest zapewnienie im najwyższej jakości, a także bezpieczeństwa użytkowania dla konsumentów i przedsiębiorców. Zachęcamy wszystkich, których interesuje ta tematyka – dziennikarzy, portale, ale również aplikacje nawigacyjne do wykorzystywania danych z naszych działań. Wyniki kontroli są ogólnodostępne i na bieżąco aktualizowane – podkreślił Tomasz Chróstny.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA