W ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosły koszty utrzymania się studentów – wynika z raportu Warszawskiego Instytutu Bankowości i Związku Banków Polskich.

Z raportu zatytułowanego „Portfel studenta” wynika, że od 2016 r. wydatki studentów i ich rodziców związane ze studiami wzrosły aż dwukrotnie. Dzisaj, żeby utrzymać się na studiach, potrzeba średnio minimalnej pensji krajowej.

Przedstawione dane ukazują, że 18 proc. studentów nie ma żadnych oszczędności, podczas gdy rok temu było to 14 proc. Oszczędności na poziomie 1 tys. zł ma 24 proc. studentów, a 10 tys. zł odłożyło 15 proc. ankietowanych. Na pogorszenie swojej sytuacji finansowej w 2022 r. narzeka aż 38 proc. studentów (przy 25 proc. rok temu).

„Poddając analizie wyniki badania z dwóch ostatnich lat, można dojść do wniosku, że niewątpliwy wpływ na zeszłoroczną poprawę i tegoroczne pogorszenie sytuacji finansowej studentów miało przywrócenie stacjonarnej formy kształcenia, a co za tym idzie – powroty do większych miast – stanowiących główne ośrodki akademickie” – napisano w raporcie.

Do głównych wydatków studentów należy zakwaterowanie, które stanowi od jednej trzeciej do nawet połowy ich budżetu. W postpandemicznym świecie i w obliczu wojny na Ukrainie sytuacja ta może ulec pogorszeniu, a autorzy raportu ostrzegają, że „w najbliższych miesiącach polscy studenci będą musieli zmierzyć się z nieuchronnym wzrostem kosztów wynajmu nieruchomości, w związku z rosnącymi kosztami energii elektrycznej, surowców energetycznych oraz pozostałych mediów i usług”.

Pozytywną wiadomością jest natomiast polepszenie się nastrojów studentów, jeśli chodzi o ich sytuację na rynku pracy, gdzie po raz pierwszy od trzech lat niemal dwie trzecie studentów czuje, że ma większe szanse na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia. Oczekiwania płacowe studentów wzrosły w tym roku do 4863 zł netto, czyli o ponad 350 zł więcej niż rok temu i aż 850 zł więcej niż w 2020 r. To skutek inflacji i tzw. presji płacowej.

Źródło: www.wib.org.pl

Poprzedni artykułPolska liderem w przejmowaniu inwestycji uciekających z Rosji
Następny artykułMiesięcznik FPG – #9/2022