fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseJak wygląda poziom wiedzy finansowej Polaków?

Jak wygląda poziom wiedzy finansowej Polaków?

Poziom wiedzy finansowej Polaków wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Warszawski Instytut Bankowości i Fundacja GPW opublikowały badanie „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023”, z którego wynika, że ostatnie kryzysy zmusiły Polaków do poszerzania swojej wiedzy ekonomicznej. To dobrze, bo znajomość finansów wśród Polaków nie jest najlepsza.

„W czasach turbulencji gospodarczych niemal wszyscy badani za najbardziej dotkliwą uznają wysoką inflację i wzrosty cen. Spadek wartości pieniądza w swoich portfelach Polacy starają się niwelować poprzez ograniczanie wydatków (85 proc.) i rezygnację lub zmianę dotychczasowego stylu życia (67 proc.)” – napisano w raporcie.

Aktualnie 30 proc. Polaków uznaje swoją wiedzę finansową za bardzo małą i raczej małą, ale niemal jedna trzecia twierdzi, że jest ona duża lub bardzo duża. Polacy uczą się finansów i ekonomii w internecie (61 proc.) oraz w innych mediach (43 proc.). Ankietowani najczęściej chcą uzupełniać swoją wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa (44 proc.) oraz inwestycji (33 proc.). Wzrost odnotowano w przypadku chęci nauki o kredytach i pożyczkach (24 proc., wzrost o 6 pkt proc. rdr), systemu podatkowego (23 proc., wzrost rdr o 5 pkt proc.) oraz oszczędzania (19 proc., wzrost rdr o 6 pkt proc.).

– Wyniki tegorocznej edycji badania są odzwierciedleniem otoczenia, w jakim żyjemy i dążenia Polaków do niwelowania negatywnych konsekwencji zachodzących zmian. Staliśmy się bardziej ostrożni i coraz wyraźniej widzimy konieczność poszerzania wiedzy ekonomicznej. Wciąż odczuwalne skutki pandemii, coraz wyraźniejsze konsekwencje wojny w Ukrainie, spowolnienie gospodarcze i utrzymujący się wzrost cen dowodzą, że w świecie ciągłych zmian i niepewności lepiej być wyposażonym w rzetelną wiedzę – powiedział Waldemar Zbytek, prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości. – Cieszą dane, które potwierdzają, że Polacy coraz częściej myślą o przyszłości swoich finansów w długim horyzoncie. Jako sektor bankowy czujemy się odpowiedzialni, wspólnie z instytucjami publicznymi, placówkami oświatowymi i mediami, za edukację ekonomiczną Polaków. Podejmujemy własne inicjatywy i wspieramy działania edukacyjne pomagające w przystępny sposób tłumaczyć Polakom mechanizmy gospodarki – mówi Waldemar Zbytek.

Pogarszająca się sytuacja gospodarcza sprawiła, że Polacy zaczęli bardziej interesować się wiadomościami gospodarczymi (46 proc.), 30 proc. wskazuje na konieczność dywersyfikacji oszczędności, a 20 proc. jest przekonanych o konieczności regularnego oszczędzania.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA