fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajCzy młodzi Polacy myślą o emeryturze?

Czy młodzi Polacy myślą o emeryturze?

Niespełna co trzeci młody Polak oszczędza na emeryturę, a prawie połowa przyznaje, że nie rozumie, jak działają instrumenty emerytalne

Tylko 31 proc. Polaków w wieku od 18 do 30 lat oszczędza na emeryturę – wynika z badania przeprowadzonego przez Katarzynę Sekścińską na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Wśród młodych dorosłych oszczędzających na emeryturę zdecydowana większość, bo aż 21 proc., lokuje swoje środki w PPK. W indywidualne konta emerytalne IKE oraz otwarte fundusze emerytalne OFE inwestuje po 11 proc. ankietowanych, a niecałe 9 proc. oszczędza za pośrednictwem indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego IKZE. Aż 27 proc. badanych wskazuje, że dla oszczędzania na emeryturę konieczny byłby w ich przypadku wzrost zarobków.

Co piąty młody człowiek potrzebuje większej przejrzystości i ułatwienia zasad działania IKE/IKZE i lepszego zrozumienia, czym te instrumenty są. Co piąty młody Polak jako kryterium przystąpienia do IKE/IKZE wskazuje zwiększenie ich opłacalności – lepsze warunki, wyższe stopy zwrotu. Niezależnie od możliwych zmian, wciąż 22% Polaków – 23% kobiet i 21% mężczyzn deklaruje, że nieważne, co się zmieni, oni w IKE/IKZE nie zainwestują

– wskazano w komentarzu do badania.

Co istotne, niemal 70 proc. Polaków nie ma pewności co do bezpieczeństwa środków ulokowanych w IKE/IKZE/PPK, bo obawiają się, że zostaną one źle zainwestowane (66 proc.) lub że środki te przepadną na skutek decyzji politycznej (68 proc.) lub z innego, niezależnego od nich powodu (67 proc.).

Jak się okazuje, aż 60 proc. młodych Polaków uważa, że instrumenty oszczędzania długoterminowego są skomplikowane i niejasne, a połowa z ankietowanych nie rozumie, jak działają instrumenty emerytalne.

Zdaniem autorki badania Katarzyny Sekścińskiej z Uniwersytetu Warszawskiego wyniki badania świadczą o wyraźnej potrzebie informacji i edukacji w zakresie zarządzania finansami osobistymi oraz przygotowania emerytalnego, a także dowodzą niechęci młodego pokolenia do podejmowania ryzyka przy inwestycjach finansowych.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA