fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseJak wygląda wiedza finansowa Polaków?

Jak wygląda wiedza finansowa Polaków?

Rośnie poziom wiedzy i świadomości finansowej Polaków — wynika z tegorocznego badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2022”.

Dzisiaj pozytywnie swoją wiedzę finansową ocenia niemal 30 proc. Polaków. Dla porównania rok temu wiedzę w tym zakresie oceniało pozytywnie tylko 12 proc. ankietowanych. Z drugiej strony negatywnie własną wiedzę finansową ocenia 36 proc. Polaków, przy 49 proc. rok wcześniej.

Badanie opublikowane przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację Giełdy Papierów Wartościowych wykazało, że 58 proc. Polaków twierdzi, że w ciągu ostatnich miesięcy zwiększyła się ich gotowość do długoterminowego oszczędzania lub inwestowania na giełdzie, a 51 proc. pilnie potrzebuje uzupełnienia wiedzy z obszaru cyberbezpieczeństwa.

W trakcie badania po raz pierwszy sprawdzono praktyczny poziom wiedzy badanych, np. z zakresu bankowości elektronicznej, wyliczania odsetek z lokaty czy zaciągania kredytów. W większości przypadków ponad połowa Polaków odpowiadała poprawnie, ale ich odpowiedzi wyglądały gorzej w tematyce kosztów kredytu i oprocentowania.

„Najwięcej, bo aż 47 proc. respondentów błędnie uważa, że zmiana wysokości stóp procentowych automatycznie wpływa na ratę kredytu hipotecznego z oprocentowaniem stałym. Tylko 5 proc. badanych prawidłowo wskazało, że wysokość miesięcznej raty kredytu o zmiennym oprocentowaniu jest zazwyczaj aktualizowana co 3 lub 6 miesięcy” – napisano w komunikacie.

Jeśli chodzi o źródła wiedzy ekonomicznej Polaków, to najczęściej wskazywali oni internet (74 proc.), a dopiero później media (44 proc.) oraz bankowców i inne instytucje finansowe (41 proc.).

Analitycy twierdzą, że poprawa wiedzy i świadomości finansowej Polaków to skutek pandemii i trudniejszej sytuacji gospodarczej.

– Wiele osób, aby lepiej rozumieć to co się dzieje wokół, zainteresowało się zjawiskami ekonomicznymi, ale też szuka wiedzy na temat tego, jak w takiej sytuacji należy zadbać o swoje finanse – powiedział cytowany w komunikacie prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, Waldemar Zbytek.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA