fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaFinanseJak wygląda wiedza finansowa Polaków?

Jak wygląda wiedza finansowa Polaków?

Rośnie poziom wiedzy i świadomości finansowej Polaków — wynika z tegorocznego badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2022”.

Dzisiaj pozytywnie swoją wiedzę finansową ocenia niemal 30 proc. Polaków. Dla porównania rok temu wiedzę w tym zakresie oceniało pozytywnie tylko 12 proc. ankietowanych. Z drugiej strony negatywnie własną wiedzę finansową ocenia 36 proc. Polaków, przy 49 proc. rok wcześniej.

Badanie opublikowane przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację Giełdy Papierów Wartościowych wykazało, że 58 proc. Polaków twierdzi, że w ciągu ostatnich miesięcy zwiększyła się ich gotowość do długoterminowego oszczędzania lub inwestowania na giełdzie, a 51 proc. pilnie potrzebuje uzupełnienia wiedzy z obszaru cyberbezpieczeństwa.

W trakcie badania po raz pierwszy sprawdzono praktyczny poziom wiedzy badanych, np. z zakresu bankowości elektronicznej, wyliczania odsetek z lokaty czy zaciągania kredytów. W większości przypadków ponad połowa Polaków odpowiadała poprawnie, ale ich odpowiedzi wyglądały gorzej w tematyce kosztów kredytu i oprocentowania.

„Najwięcej, bo aż 47 proc. respondentów błędnie uważa, że zmiana wysokości stóp procentowych automatycznie wpływa na ratę kredytu hipotecznego z oprocentowaniem stałym. Tylko 5 proc. badanych prawidłowo wskazało, że wysokość miesięcznej raty kredytu o zmiennym oprocentowaniu jest zazwyczaj aktualizowana co 3 lub 6 miesięcy” – napisano w komunikacie.

Jeśli chodzi o źródła wiedzy ekonomicznej Polaków, to najczęściej wskazywali oni internet (74 proc.), a dopiero później media (44 proc.) oraz bankowców i inne instytucje finansowe (41 proc.).

Analitycy twierdzą, że poprawa wiedzy i świadomości finansowej Polaków to skutek pandemii i trudniejszej sytuacji gospodarczej.

– Wiele osób, aby lepiej rozumieć to co się dzieje wokół, zainteresowało się zjawiskami ekonomicznymi, ale też szuka wiedzy na temat tego, jak w takiej sytuacji należy zadbać o swoje finanse – powiedział cytowany w komunikacie prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, Waldemar Zbytek.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA

Płace realne w Polsce mocno urosły

Polska gospodarka wychodzi z osłabienia, a dowodem na to jest fakt, że w lutym 2024 roku realne płace w Polsce urosły najmocniej od kilkudziesięciu lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA