Polski pracownik jest w złej kondycji psychicznej – wynika z raportu opublikowanego przez Konfederację Lewiatan.

Pexels.com

Konfederacja Lewiatan przytacza badania Instytutu Psychiatrii i Neurologii, z których wynika, że co czwarty Polak potrzebuje pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej, a mniej więcej co drugi doświadcza epizodów pogorszenia stanu psychiki. Co gorsza, w Polsce wszelkie problemy psychiczne są tematem tabu.

Praca wypełnia większą część naszego życia, co naturalnie sprawia, iż ma olbrzymi wpływ na zdrowie psychiczne Polaków. Tym gorzej brzmią informacje o regularnym łamaniu w naszym kraju praw pracowniczych, a także długim czasie spędzanym w pracy, co powoduje zmęczenie fizyczne. Wpływ na zdrowie psychiczne ma też stabilność zatrudnienia, a dziś Polska jest w czołówce europejskich krajów, w których pracownicy boją się utraty pracy w ciągu najbliższego pół roku.

Eskalacja problemu nastąpiła w 2020 r., gdy „znaczna część społeczeństwa doświadczyła życia w permanentnym strachu, zwiększyło się poczucie lęku przed utratą pracy, w konsekwencji czego doszło do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego wielu osób”. W raporcie dodano, że „sytuacja nie stabilizowała się wraz z upływem czasu i pojawianiem się kolejnym fal pandemii, nie zadziałał efekt przyzwyczajenia. Polacy swoje samopoczucie oceniali coraz gorzej, zajmując drugie od końca miejsce w skali Europy”.

Według Konfederacji Lewiatan dzisiaj najbardziej na problemy psychiczne narażone są kobiety, u których ryzyko takie jest ponad dwa razy większe niż u mężczyzn. Dotyczy to głównie kobiet nieaktywnych zawodowo lub pań, które rezygnują z pracy ze względu na obciążenia obowiązkami domowymi i opieką nad bliskimi.

Rozwiązanie powyższych problemów jest możliwe tylko przy pomocy rozwiązań systemowych, a „przedefiniowanie systemu, to wyzwanie gospodarcze i polityczne, wspólna odpowiedzialność pracodawców i polityków”. Jeśli chodzi o pomoc kobietom, to konieczna jest kompleksowa interwencja mająca na celu ich aktywizację, np. za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułŁatwiejsze rozliczanie VAT? Projekt SLIM VAT 3 trafił do konsultacji
Następny artykułZabraknie kolejnego produktu? Budowlanka zagrożona