Aż co piąty Polak nie posiada żadnych oszczędności – wynika z badania dla sieci Twój Prawnik 24.

Sondaż przeprowadzony przez UCE Research i SYNO Poland wykazał, że oszczędności nie ma 19 proc. ankietowanych, a 13 proc. ma odłożonych mniej niż 1 tys. zł. Jeśli chodzi o oszczędności w przedziale od 1 tys. do 5 tys. zł to taką kwotą dysponuje 20 proc. Polaków, a 19 proc. zaoszczędziło między 5 tys. do 10 tys. zł. Poduszkę finansową w kwocie od 10 tys. zł do 19 999 zł zadeklarowało niespełna 10 proc. respondentów, kwotę od 20 tys. zł do 49 999 zł zaoszczędziło ponad 8 proc. pytanych, a kwotę powyżej 50 tys. zł – 9,5 proc. – wynika z badania.

— Na pewno duży wpływ na zmniejszenie oszczędności miała sytuacja pandemiczna — powiedział Dominik Kowalczyk z UCE Research. — Powszechny brak edukacji finansowej powoduje, iż wiele osób nie widzi potrzeby, aby oszczędzać pieniądze na wypadek gorszej sytuacji finansowej — zauważył.

Najczęściej bez oszczędności są osoby w wieku 56-80 lat (26,5 proc. ankietowanych), które mieszkają w miastach liczących od 20 tys. do 49 tys. mieszkańców, a ich dochody mieszczą się między 1 tys., a 3 tys. zł. Powodem takiego stanu rzeczy są po prostu rosnące koszty życia i trudna sytuacja gospodarcza w kraju. Eksperci sądzą, że wśród młodszych osób, które deklarują oszczędności powyżej 1 tys. zł, są najpewniej ludzie, którzy ciągle mieszkają z rodzicami i dlatego mają niższe koszty utrzymania.

— Dzięki wsparciu rodziców i dziadków mają możliwość odłożenia ww. oszczędności, nawet przy dochodach rzędu 1 tys. zł miesięcznie. Dodatkowo zamieszkiwanie w małym mieście może dawać mniej okazji do wydawania pieniędzy — wskazał Piotr Bijański, współautor badania i prezes sieci kancelarii Twój Prawnik 24.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułCzy Kowalski odczuje brak rosyjskich surowców?
Następny artykułObszar Zatoki Perskiej staje się schronieniem finansowym dla rosyjskich oligarchów