fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiJak wypada nasz podatek dochodowy na tle UE?

Jak wypada nasz podatek dochodowy na tle UE?

Mimo zmian wynikających z Polskiego Ładu opodatkowanie wysokich dochodów w Polsce nadal należy do najniższych w Unii Europejskiej – wynika z analizy opublikowanej w „Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego”.

Aktualnie stawki podatku dochodowego w Polsce wynoszą 17 proc. dla osób zarabiających poniżej 120 tys. zł oraz 32 proc. dla wyższych dochodów. PIE przypomniał, że średnia stawka podatku dochodowego dla najwyższych dochodów w krajach UE to 39 proc., a w połowie krajów wspólnoty jest to więcej niż 45 proc. Niższe od Polski stawki dla najbogatszych obowiązują w zaledwie 7 państwach. Co istotne, w Polsce jest niski łączny klin podatkowy, czyli część kwoty wynagrodzenia pracownika, którą pracodawca przeznacza na podatki i różne składki.

„Przykładowo, dla 10 tys. zł brutto klin podatkowy w Polsce wynosi 42 proc. Miesięczna płaca 10 tys. zł to już stosunkowo wysoka płaca – stanowi ok. 167 proc. średniego krajowego wynagrodzenia. Spośród krajów UE, które należą także do OECD, tylko w trzech klin podatkowy dla takich dochodów jest niższy niż w Polsce. Średnio wynosi on 47 proc. Gdyby taki klin podatkowy obowiązywał w Polsce, osoba zarabiająca 10 tys. zł brutto zapłaciłaby miesięcznie 550 zł podatków i składek więcej niż obecnie” – wyjaśniono w „Tygodniku Gospodarczym PIE”, dodając że prowadzący własną działalność mają jeszcze niższy klin niż zatrudnieni na etacie.

Jednocześnie analitycy PIE podkreślili, że Polski Ład wpłynie na sytuację osób zarabiających i wywoła spadek wysokości dochodów netto dla osób o wynagrodzeniach powyżej 13 tys. zł brutto miesięcznie. Dla osób na umowach o pracę będzie to ok. 5 proc., a dla prowadzących działalność gospodarczą nawet ok. 10 proc.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA