fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiJak wypada nasz podatek dochodowy na tle UE?

Jak wypada nasz podatek dochodowy na tle UE?

Mimo zmian wynikających z Polskiego Ładu opodatkowanie wysokich dochodów w Polsce nadal należy do najniższych w Unii Europejskiej – wynika z analizy opublikowanej w „Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego”.

Aktualnie stawki podatku dochodowego w Polsce wynoszą 17 proc. dla osób zarabiających poniżej 120 tys. zł oraz 32 proc. dla wyższych dochodów. PIE przypomniał, że średnia stawka podatku dochodowego dla najwyższych dochodów w krajach UE to 39 proc., a w połowie krajów wspólnoty jest to więcej niż 45 proc. Niższe od Polski stawki dla najbogatszych obowiązują w zaledwie 7 państwach. Co istotne, w Polsce jest niski łączny klin podatkowy, czyli część kwoty wynagrodzenia pracownika, którą pracodawca przeznacza na podatki i różne składki.

„Przykładowo, dla 10 tys. zł brutto klin podatkowy w Polsce wynosi 42 proc. Miesięczna płaca 10 tys. zł to już stosunkowo wysoka płaca – stanowi ok. 167 proc. średniego krajowego wynagrodzenia. Spośród krajów UE, które należą także do OECD, tylko w trzech klin podatkowy dla takich dochodów jest niższy niż w Polsce. Średnio wynosi on 47 proc. Gdyby taki klin podatkowy obowiązywał w Polsce, osoba zarabiająca 10 tys. zł brutto zapłaciłaby miesięcznie 550 zł podatków i składek więcej niż obecnie” – wyjaśniono w „Tygodniku Gospodarczym PIE”, dodając że prowadzący własną działalność mają jeszcze niższy klin niż zatrudnieni na etacie.

Jednocześnie analitycy PIE podkreślili, że Polski Ład wpłynie na sytuację osób zarabiających i wywoła spadek wysokości dochodów netto dla osób o wynagrodzeniach powyżej 13 tys. zł brutto miesięcznie. Dla osób na umowach o pracę będzie to ok. 5 proc., a dla prowadzących działalność gospodarczą nawet ok. 10 proc.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA