fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajJak zaczęliśmy się bać i pokochaliśmy broń

Jak zaczęliśmy się bać i pokochaliśmy broń

W ostatniej dekadzie nastąpił gwałtowny wzrost liczby Polaków mających zezwolenie na posiadanie broni.

Podczas gdy jeszcze w 2014 r. pozwolenie na broń posiadało niespełna 200 tys. mieszkańców Polski, to na koniec 2023 r. było ich już 324 tys. Jeszcze większy wzrost jest widoczny w liczbie posiadanych i legalnie zarejestrowanych egzemplarzy broni, których 10 lat temu było 382 tys., a teraz jest ich już prawie 844 tys. 

Praktycznie w każdym kolejnym roku wydawanych jest coraz więcej nowych pozwoleń. W 2014 r. wydano ich niewiele ponad 7 tys., a w 2021 już 19 tys. Jednak gwałtowny wzrost liczby wydanych nowych pozwoleń nastąpił w ostatnich dwóch latach, gdy było to odpowiednio: 37 tys. w roku 2022 i ponad 40 tys. w 2022 i 2023 roku, co może być efektem rosnącego poczucia zagrożenia u Polaków, spowodowanym wojną na Ukrainie. 

Najczęściej mieszkańcy Polski posiadają broń do celów łowieckich, kolekcjonerskich oraz sportowych. 

Pozwolenie na broń może uzyskać każda osoba mająca miejsce stałego pobytu w Polsce i ukończone 21 lat. Dodatkowo niezbędne jest uzyskanie potwierdzenia od lekarza o zdolności psychicznej i fizycznej oraz brak uzależnień od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Ostatnimi warunkami jest status osoby niekaranej, a także podanie ważnej przyczyny chęci posiadania broni. 

statystyka.policja.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA