Większość pracujących studentów w Polsce zarabia między 2 tys. a 3 tys. zł netto – wynika z badania „Student w pracy”, przeprowadzonego przez pracownię SW Research w ramach programu „Kariera Polskiej Rady Biznesu”.

Pexels.com

Takie wynagrodzenie otrzymuje co trzeci student i jest to większość ankietowanych studentów. Na takie same zarobki studenci mogli liczyć w 2021 r. Z kolei 22 proc. żaków zarabia od 3 tys. do 4 tys. zł netto, 15 proc. od tysiąca do dwóch tysięcy, a tylko 4 proc. zarabia mniej niż tysiąc złotych miesięcznie.

– Biorąc pod uwagę spadek liczby najmniej zarabiających studentów możemy przyjąć twierdzenie, że gospodarka wychodzi z kryzysu. Jednak ciągle nie doszliśmy do poziomu z 2019 r., kiedy pomiędzy trzy a cztery tysiące złotych netto wynagrodzenia otrzymywała blisko jedna trzecia pracujących studentów – powiedział cytowany w komunikacie Marian Owerko, twórca i szef programu organizowanego przez Polską Radę Biznesu.

Najlepiej zarabiający studenci mieszkają w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu i Bydgoszczy, gdzie mogą oni liczyć nawet na ponad 7 tys. zł na rękę. Dobrze wiedzie się też żakom z Trójmiasta, gdzie zarobki studentów mogą oscylować między 6 a 7 tys. zł netto. Na szarym końcu jest natomiast Łódź, gdzie aż 8 proc. studentów zarabia poniżej tysiąca złotych miesięcznie. Słabe zarobki studentów są również w Krakowie.

Z analizy wynika również, że studentki zarabiają gorzej od studentów.

PAP

Poprzedni artykułNa co powinny iść nasze podatki?
Następny artykułRenault sprzeda Rosji fabrykę za… 1 rubla!