fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaKrajJak zmieniły się zarobki studentów?

Jak zmieniły się zarobki studentów?

Większość pracujących studentów w Polsce zarabia między 2 tys. a 3 tys. zł netto – wynika z badania „Student w pracy”, przeprowadzonego przez pracownię SW Research w ramach programu „Kariera Polskiej Rady Biznesu”.

Takie wynagrodzenie otrzymuje co trzeci student i jest to większość ankietowanych studentów. Na takie same zarobki studenci mogli liczyć w 2021 r. Z kolei 22 proc. żaków zarabia od 3 tys. do 4 tys. zł netto, 15 proc. od tysiąca do dwóch tysięcy, a tylko 4 proc. zarabia mniej niż tysiąc złotych miesięcznie.

– Biorąc pod uwagę spadek liczby najmniej zarabiających studentów możemy przyjąć twierdzenie, że gospodarka wychodzi z kryzysu. Jednak ciągle nie doszliśmy do poziomu z 2019 r., kiedy pomiędzy trzy a cztery tysiące złotych netto wynagrodzenia otrzymywała blisko jedna trzecia pracujących studentów – powiedział cytowany w komunikacie Marian Owerko, twórca i szef programu organizowanego przez Polską Radę Biznesu.

Najlepiej zarabiający studenci mieszkają w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu i Bydgoszczy, gdzie mogą oni liczyć nawet na ponad 7 tys. zł na rękę. Dobrze wiedzie się też żakom z Trójmiasta, gdzie zarobki studentów mogą oscylować między 6 a 7 tys. zł netto. Na szarym końcu jest natomiast Łódź, gdzie aż 8 proc. studentów zarabia poniżej tysiąca złotych miesięcznie. Słabe zarobki studentów są również w Krakowie.

Z analizy wynika również, że studentki zarabiają gorzej od studentów.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja chce likwidacji zamrażarki sejmowej

Poseł Michał Wawer z Konfederacji ogłosił inicjatywę partii dotyczącą likwidacji tzw. zamrażarki sejmowej. W obliczu obietnic nowej większości rządzącej Konfederacja – jak sama twierdzi – podjęła działania mające na celu przywrócenie demokratycznego porządku w polskim parlamencie.
< 1 MIN CZYTANIA

ZUS ma coraz więcej dłużników

O prawie 4 proc. wzrosła liczba Polaków, którzy mają długi wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ich zaległości sięgają prawie 19 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz bardziej zadłużeni

W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków wzrosło o ponad 8 proc. i przekroczyło granicę 83 miliardów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA