fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumJaką grę prowadzą we Francji banki z przedsiębiorcami? Czy to przestroga dla...

Jaką grę prowadzą we Francji banki z przedsiębiorcami? Czy to przestroga dla nas?

Aby pomóc firmom mającym trudności w wyjściu z kryzysu związanego z pandemią Covid-19, francuski rząd ustanowił w środę 25 marca bankową pożyczkę gwarantowaną przez państwo (w skrócie le PGE) do poziomu 90% wnioskowanej kwoty. Niespotykany dotąd pakiet pomocowy pozwala na udzielenie pożyczek na łączną kwotę 300 miliardów euro. Stanowi to równowartość 15% PKB we Francji.

Konkretnie mówiąc, jest to roczna pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem w wysokości 0,25%, która powinna pozwolić firmom, których przychody zmniejszyły się lub znikły zupełnie, uniknąć bankructwa lub przynajmniej być zdolnym wznowić działalność tuż po zakończeniu kryzysu i kwarantanny. Pożyczka ta może stanowić maksymalnie równowartość sumy trzech miesięcznych obrotów danej firmy. Co ważne, jest ona skierowana do wszystkich firm, począwszy od drobnych handlowców, poprzez przedstawicieli wolnych zawodów, rolników, mikroprzedsiębiorców, a nawet stowarzyszenia i fundacje, aż po duże przedsiębiorstwa i koncerny.

Ta gwarancja państwowa, która zmienia się w zależności od wielkości firmy (i stanowi od 70 do 90% wysokości wnioskowanej pożyczki), pozwala bankom udzielać wspomnianych pożyczek na wsparcie płynności finansowej przedsiębiorstw, przy maksymalnie niskim własnym poziomie ryzyka. W odróżnieniu od zasad stosowanych przy udzielaniu pożyczek w zwykłych warunkach rynkowych, banki nie powinny więc wymagać od pożyczkobiorców dodatkowych zabezpieczeń. Tymczasem wygląda na to, że w praktyce sprawy nie są takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire potwierdził, że niektóre banki wymagają od przedsiębiorców poręczenia własnym majątkiem. – Tu i ówdzie mogą zaistnieć trudności – powiedział dyplomatycznie minister. –Przedsiębiorcy z sektora MŚP zostali poproszeni przez niektóre banki o poręczenie osobiste własnym majątkiem w celu uzyskania pożyczki. To niedopuszczalne. Gdy wprowadza się gwarancje państwowe, nie można wymagać dodatkowych gwarancji od przedsiębiorców. Odpowiednie sekcje Ministerstwa Finansów przy Bercy już zajmują się rozwiązywania tego typu problemów w porozumieniu z Francuską Federacją Bankową (FBF) i publicznym bankiem inwestycyjnym Bpifrance – dodał Bruno Le Maire.

– Słyszeliśmy o tych problemach – przyznał Frederic Guyonnet, prezes SNB CFE-CGC, a więc najważniejszego związku zawodowego pracowników banków. – Jednakże należy traktować to jako błąd w ocenie doradców finansowych, a nie zalecenie ze strony całego sektora bankowego. Pożyczka ta została uruchomiona bardzo szybko i popyt na nią okazał sie natychmiast bardzo duży. Jednocześnie, na początku, nie wszyscy kredytowi doradcy znali w pełni zasady funkcjonowania tego mechanizmu. Stąd błędy, w szczególności w przypadku pożyczek dla przedsiębiorstw, które były w trudnej sytuacji, jeszcze przed kryzysem. Jesteśmy w trakcie korygowania tych błędów – dodał.

Jeden z przedstawicieli sektora bankowego potwierdza: – Natychmiast po ogłoszeniu przez rząd wspomnianych mechanizmów pomocowych, niektórzy zarządzający przedsiębiorcy skarżyli się na wymóg zabezpieczenia pożyczek na wsparcie płynności finansowej gwarantowanych przez rząd, majątkiem osobistym. W niektórych przypadkach banki informowały, że firma po prostu nie kwalifikuje się do pożyczki'. Z pewnością wynikało to z nieznajomości przez kredytowych doradców bankowych zasad funkcjonowania tego nowego mechanizmu. Obecnie nie słyszymy już o tego rodzaju trudnościach.

Rzeczywiście? – Wiele banków doskonale stosuje zasady tej gry – wyjaśniał minister Le Maire. – Natomiast inne nieco gorzej. W rzeczywistości, chociaż banki zobowiązały się do udzielania przedsiębiorcom odpowiedzi na prośby o pożyczki gwarantowane w ciągu pięciu dni, nie wszędzie tak to się odbywa.

– Analizuję oferty dwóch banków i notuję istniejące różnice – mówi Thierry Buatois, dyrektor zarządzający w firmie inżynieryjnej Groupe SEI, który zdecydował się zdobyć informacje dotyczące warunków pozyskania pożyczki w dwóch bankach. Jeden z nich zażądał dokumentacji takiej jak plan płynności finansowej, co spowalnia i hamuje procedurę, podczas gdy w drugim procedura jest prosta, szybka i efektywna. Po uzyskaniu zielonego światła dla pożyczki z drugiego analizowanego banku, przedsiębiorca przeżył jednakże rozczarowanie. Bpifrance ostatecznie odmówił udzielenia gwarancji rządowej, warunku koniecznego do tego, uzyskać pożyczkę. – Wyjaśniono mi, że przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji przed kryzysem i posiadające niewystarczający lub ujemny kapitał własny, nie mogą skorzystać z pożyczek gwarantowanych przez rząd. Bank publiczny po prostu stosuje zarządzenie Komisji Europejskiej z 2014 r. – wyjaśnia Buatois. – Jeśli nic się nie zmieni w tym zakresie, wszystkie francuskie firmy przechodzące trudności znikną.

W tym tygodniu wniosek o taką pożyczkę złożyło ok. 30 000 firm, na łączną kwotę 5,2 mld euro. Średnia kwota pożyczki dla jednego przedsiębiorstwa to 135 000 euro.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA