fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaFinanseJaka jest kondycja polskiego sektora bankowego?

Jaka jest kondycja polskiego sektora bankowego?

Polski sektor bankowy jest w dobrej formie.

Analitycy grupy EMIS opublikowali raport, z którego wynika, że polski sektor bankowy charakteryzuje się wysoką stabilnością i bezpieczeństwem. Co więcej, nasz sektor bankowy należy do najlepiej rozwiniętych w Europie Środkowo-Wschodniej.

W raporcie dodano, że w ciągu ostatniej dekady polski sektor bankowy stale rósł, a w ostatnich latach aktywa oscylowały wokół 90 proc. nominalnego PKB.

„Aktywa na koniec 2021 roku były warte 98,1 proc. PKB, czyli znacznie powyżej średniej z ostatnich 5 lat, która wynosiła 91,6 proc. Z kolei wraz z odbudową gospodarki po pandemii COVID-19 wzrosły o dodatkowe 9,5 proc. r/r – do 2,6 bln zł” – sprecyzowano w analizie.

Pod koniec 2021 r. w Polsce funkcjonowało 30 banków komercyjnych, do których należało 89,7 proc. aktywów sektora o wartości 2,3 bln zł. Resztę aktywów pokrywało 511 banków spółdzielczych (7,2 proc., czyli 185 mld zł) oraz 37 instytucji kredytowych (3,1 proc., czyli 79,6 mld zł). Większość aktywów sektora należało do kapitału zagranicznego (57 proc.), a resztę stanowił kapitał państwowy (27 proc.) oraz polski kapitał prywatny (17 proc.).

W informacji prasowej dodano, że polski kapitał bankowy jest stosunkowo skoncentrowany, bo 56 proc. udziału w całości aktywów należało do pięciu największych banków (PKO BP, Bank Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski oraz mBank).

W analizie podano również prognozę na 2023 r., według której polska gospodarka może zmniejszyć swoje tempo do maksymalnie 0,5 proc. Z kolei przez wojnę na Ukrainie i wzrost inflacji w regionie zauważono silniejsze zacieśnienie polityki pieniężnej.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA