Analitycy grupy EMIS opublikowali raport, z którego wynika, że polski sektor bankowy charakteryzuje się wysoką stabilnością i bezpieczeństwem. Co więcej, nasz sektor bankowy należy do najlepiej rozwiniętych w Europie Środkowo-Wschodniej.
W raporcie dodano, że w ciągu ostatniej dekady polski sektor bankowy stale rósł, a w ostatnich latach aktywa oscylowały wokół 90 proc. nominalnego PKB.
„Aktywa na koniec 2021 roku były warte 98,1 proc. PKB, czyli znacznie powyżej średniej z ostatnich 5 lat, która wynosiła 91,6 proc. Z kolei wraz z odbudową gospodarki po pandemii COVID-19 wzrosły o dodatkowe 9,5 proc. r/r – do 2,6 bln zł” – sprecyzowano w analizie.
Pod koniec 2021 r. w Polsce funkcjonowało 30 banków komercyjnych, do których należało 89,7 proc. aktywów sektora o wartości 2,3 bln zł. Resztę aktywów pokrywało 511 banków spółdzielczych (7,2 proc., czyli 185 mld zł) oraz 37 instytucji kredytowych (3,1 proc., czyli 79,6 mld zł). Większość aktywów sektora należało do kapitału zagranicznego (57 proc.), a resztę stanowił kapitał państwowy (27 proc.) oraz polski kapitał prywatny (17 proc.).
W informacji prasowej dodano, że polski kapitał bankowy jest stosunkowo skoncentrowany, bo 56 proc. udziału w całości aktywów należało do pięciu największych banków (PKO BP, Bank Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski oraz mBank).
W analizie podano również prognozę na 2023 r., według której polska gospodarka może zmniejszyć swoje tempo do maksymalnie 0,5 proc. Z kolei przez wojnę na Ukrainie i wzrost inflacji w regionie zauważono silniejsze zacieśnienie polityki pieniężnej.
PAP