fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaBiznesJaki będzie wzrost PKB Polski w 2022 r.?

Jaki będzie wzrost PKB Polski w 2022 r.?

Konfederacja Lewiatan opublikowała prognozy ekonomiczne na 2022 r., z których wynika, że wzrost polskiego PKB w przyszłym roku wyniesie 4,1 proc.

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka powiedział, że polska gospodarka zaskakująco szybko odbudowała się po europejskim szoku makroekonomicznym z 2020 r. i aktualnie jest napędzana głównie przez przemysł. Obecny rok Polska zakończy ze wzrostem PKB na poziomie 6,2 proc.

Poza tym analitycy Lewiatana twierdzą, że w grudniu mamy do czynienia ze szczytem inflacji, który wyniesie 8,3 proc., natomiast w całym 2022 r. wzrost cen nie przekroczy 7 proc. Według Lewiatana w 2022 r. inflacja będzie podbijana przez wzrosty cen prądu oraz gazu ziemnego, a dodatkową presję inflacyjną wywołają rozwiązania z Polskiego Ładu, które przełożą się na wzrost wynagrodzeń oraz zwiększą transfer socjalny. Inflacja będzie z kolei osłabiana przez stabilizujące się ceny ropy oraz decyzje krajów OPEC.

– Narodowy Bank Polski w przyszłym roku będzie kontynuował zacieśnianie polityki monetarnej, starając się studzić w jak największym stopniu rozpędzoną gospodarkę. Docelowo możemy przekroczyć granicę 3 proc. dla głównej stopy procentowej. Oznaczać to będzie wzrost raty przeciętnego kredytu hipotecznego nawet o 600 zł w stosunku do września 2021 r. – podsumował Mariusz Zielonka.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA