Konfederacja Lewiatan opublikowała prognozy ekonomiczne na 2022 r., z których wynika, że wzrost polskiego PKB w przyszłym roku wyniesie 4,1 proc.

Pexels.com

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka powiedział, że polska gospodarka zaskakująco szybko odbudowała się po europejskim szoku makroekonomicznym z 2020 r. i aktualnie jest napędzana głównie przez przemysł. Obecny rok Polska zakończy ze wzrostem PKB na poziomie 6,2 proc.

Poza tym analitycy Lewiatana twierdzą, że w grudniu mamy do czynienia ze szczytem inflacji, który wyniesie 8,3 proc., natomiast w całym 2022 r. wzrost cen nie przekroczy 7 proc. Według Lewiatana w 2022 r. inflacja będzie podbijana przez wzrosty cen prądu oraz gazu ziemnego, a dodatkową presję inflacyjną wywołają rozwiązania z Polskiego Ładu, które przełożą się na wzrost wynagrodzeń oraz zwiększą transfer socjalny. Inflacja będzie z kolei osłabiana przez stabilizujące się ceny ropy oraz decyzje krajów OPEC.

– Narodowy Bank Polski w przyszłym roku będzie kontynuował zacieśnianie polityki monetarnej, starając się studzić w jak największym stopniu rozpędzoną gospodarkę. Docelowo możemy przekroczyć granicę 3 proc. dla głównej stopy procentowej. Oznaczać to będzie wzrost raty przeciętnego kredytu hipotecznego nawet o 600 zł w stosunku do września 2021 r. – podsumował Mariusz Zielonka.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułBędzie niższa akcyza dla małych producentów alkoholi
Następny artykułPrzedsiębiorcy wobec szczepień, klienci wobec segregacji