Większość przedstawicieli polskich firm uważa, że w 2022 r. znacząco pogorszyły się warunki funkcjonowania przedsiębiorstw. Z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że głównym problemem był wzrost kosztów, na który wskazało aż 80 proc. ankietowanych. Dla porównania, w 2021 r. na ten problem wskazywało 64 proc. respondentów.
Kolejnymi wyzwaniami dla polskich firm był wzrost cen dóbr zaopatrzeniowo-inwestycyjnych (71 proc. wskazań) oraz wzrost ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej (67 proc.). Poza tym 39 proc. polskich przedsiębiorców deklaruje spadek popytu na produkty i usługi ich firm, a według 23 proc. przedsiębiorców w mijającym roku spadła dostępność pracowników. Do tego 18 proc. firm twierdzi, że w 2022 r. pogorszyła się sprawność funkcjonowania łańcuchów dostaw.
„Zwiększenie, w opinii przedsiębiorców, kosztów funkcjonowania firm spowodowało, że w 2022 r. aż 74 proc. przedsiębiorstw zdecydowało się podnieść ceny swoich produktów i usług wobec 44 proc. firm w 2021 r.” – wskazano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.
Co ciekawe, pogorszenie warunków funkcjonowania w 2022 r. bardziej odczuły firmy duże niż mniejsze. To przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 osób częściej narzekały na wzrost cen dóbr zaopatrzeniowo-inwestycyjnych, na spadek sprawności łańcuchów dostaw oraz na zmniejszenie popytu. Co trzecia duża firma twierdzi, że w 2022 r. było trudniej o pracowników, podczas gdy wśród mikrofirm narzekał na to mniej więcej co piąty podmiot. Dla firm małych i średnich większym problemem były natomiast zatory płatnicze oraz dostępność kredytów i innych zewnętrznych form finansowania.
PIE wskazało, że przez lockdowny z czasów pandemii oraz obecną inflację i ograniczenie wydatków, konsumpcyjny wzrost ryzyka działalności najsilniej odczuły przedsiębiorstwa związane z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (87 proc.), które też najbardziej odczuły spadek popytu na produkty i usługi (58 proc.).
Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE