fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesRok 2022 w polskich firmach. Nie działo się najlepiej

Rok 2022 w polskich firmach. Nie działo się najlepiej

Mijający rok nie był łatwy dla polskich firm. Większość przedsiębiorstw ma się gorzej niż w latach ubiegłych.

Większość przedstawicieli polskich firm uważa, że w 2022 r. znacząco pogorszyły się warunki funkcjonowania przedsiębiorstw. Z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że głównym problemem był wzrost kosztów, na który wskazało aż 80 proc. ankietowanych. Dla porównania, w 2021 r. na ten problem wskazywało 64 proc. respondentów.

Kolejnymi wyzwaniami dla polskich firm był wzrost cen dóbr zaopatrzeniowo-inwestycyjnych (71 proc. wskazań) oraz wzrost ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej (67 proc.). Poza tym 39 proc. polskich przedsiębiorców deklaruje spadek popytu na produkty i usługi ich firm, a według 23 proc. przedsiębiorców w mijającym roku spadła dostępność pracowników. Do tego 18 proc. firm twierdzi, że w 2022 r. pogorszyła się sprawność funkcjonowania łańcuchów dostaw.

„Zwiększenie, w opinii przedsiębiorców, kosztów funkcjonowania firm spowodowało, że w 2022 r. aż 74 proc. przedsiębiorstw zdecydowało się podnieść ceny swoich produktów i usług wobec 44 proc. firm w 2021 r.” – wskazano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Co ciekawe, pogorszenie warunków funkcjonowania w 2022 r. bardziej odczuły firmy duże niż mniejsze. To przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 osób częściej narzekały na wzrost cen dóbr zaopatrzeniowo-inwestycyjnych, na spadek sprawności łańcuchów dostaw oraz na zmniejszenie popytu. Co trzecia duża firma twierdzi, że w 2022 r. było trudniej o pracowników, podczas gdy wśród mikrofirm narzekał na to mniej więcej co piąty podmiot. Dla firm małych i średnich większym problemem były natomiast zatory płatnicze oraz dostępność kredytów i innych zewnętrznych form finansowania.

PIE wskazało, że przez lockdowny z czasów pandemii oraz obecną inflację i ograniczenie wydatków, konsumpcyjny wzrost ryzyka działalności najsilniej odczuły przedsiębiorstwa związane z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (87 proc.), które też najbardziej odczuły spadek popytu na produkty i usługi (58 proc.).

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA