Obecnie jedna czwarta polskich firm zatrudnia pracowników z Ukrainy – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz BGK.

Polski Instytut Ekonomiczny przypomniał, że Ukraińcy stanowili większość obcokrajowców zatrudnionych w polskich firmach już przed wybuchem wojny, bo w styczniu 2022 r. w naszym kraju ubezpieczonych było prawie 621 tys. obywateli Ukrainy. Po wybuchu wojny o numery PESEL wystąpiło ok. 1,3 mln Ukraińców. W tej grupie 600 tys. osób jest w wieku produkcyjnym i ponad 400 tys. z nich podjęło w naszym kraju legalną pracę.

Dzisiaj Ukraińców zatrudnia 26 proc. polskich przedsiębiorców, a 33 proc. ma w tym doświadczenie.

„Zatrudnienie przed wojną i obecnie deklaruje 22 proc. przedsiębiorstw, zaś 4 proc. zatrudniło ukraińskich pracowników dopiero po wybuchu wojny. Natomiast 7 proc. firm zatrudniało Ukraińców przed wojną, ale obecnie tego nie robi. Zdecydowanie częściej Ukraińców zatrudniają firmy duże (42 proc.) i średnie (37 proc.) niż małe (27 proc.) czy mikro (15 proc.)” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym PIE”.

Najczęściej Ukraińców zatrudnia branża produkcyjna (45 proc. wskazań), a następne są: budownictwo (34 proc.), transport z logistyką oraz usługi (po 31 proc.). Najrzadziej Ukraińcy pracują w polskim handlu (23 proc).

Znamienne, że po wybuchu wojny polska branża budowlana przestała zatrudniać pracowników z Ukrainy, co jest spowodowane powrotem mężczyzn na Ukrainę, aby tam bronić ojczyzny. Stąd też problemy budowlanki ze znalezieniem rąk do pracy.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Poprzedni artykułKiedy będziemy mieli prąd z morskich farm wiatrowych?
Następny artykułMałym firmom opłaca się reklamować w social mediach. Gdzie najbardziej?