fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesJaki rynek – poza UE – jest najbardziej perspektywiczny dla eksportu?

Jaki rynek – poza UE – jest najbardziej perspektywiczny dla eksportu?

Najbardziej perspektywicznym rynkiem zbytu dla polskiego eksportu spośród rynków pozaunijnych są Stany Zjednoczone – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Aktualnie aż 74 proc. wartości polskiego eksportu dotyczy państw Unii Europejskiej, ale turbulencje gospodarcze na świecie stanowią dla Polski szansę, aby wejść na kolejne rynki. Polska bowiem stała się jednym z beneficjentów pandemicznych przetasowań, głównie ze względu na większy popyt na trwałe dobra konsumpcyjne.

„Za rynek perspektywiczny uznany został ten, który w najbliższych pięciu latach może stworzyć ponadprzeciętne możliwości zbytu polskich towarów” – wytłumaczono w analizie PIE.

Najwyżej w rankingu PIE uplasowały się Stany Zjednoczone, które otrzymały najwięcej punktów ze względu na wielkość rynku, dużą dynamikę wzrostu oraz dzięki dotychczasowym dobrym wynikom polskiego eksportu. Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ukraina, Chiny i Indie.

„Z tych państw najistotniejsza, jeszcze do niedawna, wydawała się Ukraina – ze względu na bliskość geograficzną i kulturową. Jednak obserwowany w ostatnim czasie wzrost niestabilności politycznej w regionie zmniejsza nieco te perspektywy. Z kolei ZEA swoje wysokie, drugie miejsce, zawdzięczają dużemu kontraktowi realizowanemu przez zakłady Alstomu dla dubajskiego metra, który wpłynął na oszacowaną konkurencyjność polskiego eksportu” – wyjaśniono.

Jeśli chodzi o największe problemy dla eksporterów, to przedsiębiorcy skarżą się głównie na bariery pozataryfowe, dotyczące zebrania odpowiedniej dokumentacji, spełnienia wymogów certyfikacji i licencjonowania produktów, ale też wymogów sanitarnych i fitosanitarnych. Jak wskazano w raporcie PIE, ograniczenia te dotyczą również eksportu do państw, z którymi UE ma umowy o wolnym handlu. Jeśli chodzi o kraje rozwijające się, to tam problemami są nieprzejrzystość procedur, korupcja i niestabilność polityczna.

– Rynki pozaeuropejskie, szczególnie azjatyckie, wymagają od polskich eksporterów znacznie większego zaangażowania i dostosowania. Skuteczna rywalizacja na tych rynkach wymaga realizacji długoterminowych planów oraz zasobów pozwalających czekać na zyski nawet kilka lat, o co znacznie łatwiej w przypadku dużych firm – powiedział Marek Wąsiński, kierownik zespołu gospodarki światowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA