fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajJakie będą skutki polskiego embarga na paliwa z Rosji?

Jakie będą skutki polskiego embarga na paliwa z Rosji?

Polska nie jest zagrożona skutkami ewentualnych braków dostaw gazu z Rosji – uspokaja Polski Instytut Ekonomiczny w analizie zatytułowanej „Uniezależnienie się UE od surowców z Rosji jest możliwe”.

Zgodnie z zapowiedziami polskiego rządu już w maju 2022 r. Polska zrezygnuje z rosyjskiego węgla, a do końca roku z gazu i ropy. To poważne zapowiedzi, bo w latach 2019-2020 aż 65 proc. polskiego importu ropy naftowej i produktów ropopochodnych opierało się na dostawach z Rosji.

„Polskie embargo na paliwa kopalne z Rosji oznaczałoby dla budżetu rosyjskiego straty rzędu kilku lub nawet kilkunastu mld dol. rocznie, a unijne embargo na ropę, gaz i węgiel jeszcze mocniej uderzyłoby w budżet Rosji. W 2021 roku wartość eksportu tych surowców do UE stanowiła ponad 20 proc. budżetu Federacji” – twierdzą analitycy PIE.

Kierownik zespołu klimatu i energii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Magdalena Maj zapewnia, że Polska już od lat tworzy system dywersyfikacji dostaw, który ma pozwolić naszemu krajowi uniezależnić się od surowców z Rosji.

– Już teraz ropa dociera do nas również z Arabii Saudyjskiej, USA, rejonów Morza Północnego, Afryki Zachodniej, dzięki czemu jej import z Rosji spadł w ciągu ostatnich 20 lat o 1/3. Przepustowość gdańskiego Naftoportu była w 2021 r. niewykorzystana w ponad 50 proc., co pozwoli sprowadzać ropę również z innych kierunków – wskazała ekspertka.

Również embargo na gaz nie powinno zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Rosji, a gwarantem tego ma być gazociąg Baltic Pipe, który jeszcze w 2022 r. zacznie transportować do nas gaz z Norweskiego Szelfu. Poza tym dzisiaj polskie magazynu gazu ziemnego mają być zapełnione w 65 proc.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA

Jak uzdrowić krajową legislację?

W Polsce o procesie legislacyjnym trudno dziś mówić bez emocji. Złośliwie można by powiedzieć, że jest to wprawdzie proces, ale nie stanowienia prawa, tylko jego masowej produkcji. I to produkcji marnej jakości. Nie pozostaje to bez znaczenia dla biznesu, który o legislacji myśli z uzasadnioną trwogą.
6 MIN CZYTANIA

Obudzić z marazmu polski rynek pracy!

Polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości będzie borykać się z niedoborem pracowników znacznie przewyższającym dzisiejsze, sygnalizowane przez przedsiębiorców, problemy. Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają tu złudzeń. Pozostaje tu zatem pytanie – co robić?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA