fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaBiznesJakie cechy powinien mieć dobry przywódca w firmie

Jakie cechy powinien mieć dobry przywódca w firmie

Jak być skutecznym liderem, nie tylko w czasach kryzysowych? Jak skupić wokół siebie pracowników, by chętnie włączyli się w pracę nad zmianami w firmie? Przedstawiciele małych i średniej wielkości przedsiębiorstw, trenerzy biznesu oraz reprezentanci świata naukowego spotkali się na Forum Biznesu 2021. Hasłem przewodnim spotkania było: „Nowa era przywództwa”. Gościny udzieliła im Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie.

Odpowiedzi na pytanie o skuteczne przywództwo w firmie szukano podczas dwóch paneli dyskusyjnych. Szczególną uwagę przykuł drugi panel, zatytułowany „Przywództwo dziś – jak być skutecznym przywódcą-liderem”, w  trakcie którego poszukiwano odpowiedzi wprost na postawione, kluczowe dla całej debaty, pytanie.

Robert Kamiński

Wyjątkowo interesująco – naszym zdaniem – temat zaprezentował Robert Kamiński, doradca zarządu firmy fintechowej Provema. W jego opinii dobry przywódca w firmie powinien mieć nie tylko umiejętność niestandardowego myślenia, ale także uważnego słuchania opinii. Te opinie mogą pochodzić nie tylko z branży, w której działa jego firma, ale także z innych branż i sektorów oraz szerzej – ze świata gospodarczego.

Potrzeba pokory

Robert Kamiński podkreślił też ważną, a czasem niedocenianą rolę pokory, jako cechy osobowej biznesowego lidera. Przywódca wszak nie musi wiedzieć wszystkiego. Powinien dążyć, oczywiście, do poszerzania swojej wiedzy i nie wolno mu okazywać wyższości pracownikom.

Takiej pokory uczy między innymi rynek fintech (na którym działa Provema), który zaskakuje wciąż nowymi możliwościami i rozwiązaniami biznesowymi. Kamiński podkreślił też, że w większych firmach dyrektorzy poszczególnych pionów – czy w ogóle kierownictwo średniego szczebla – nie powinni obawiać się pracowników kreatywnych i chcących włączać się w organizację czy reorganizację firmy. Dobry przywódca musi być otwarty na opinie i rady innych i umieć właściwie zarządzić zmianami – czyli tak, by poszczególne innowacje w firmie były ze sobą spójne. Nie jest to jednak możliwe bez wsłuchiwania się w głosy pracowników.

„Rozmrażać” zmiany, potem je wdrażać

Potrzebne – w czasach takich, jak pandemiczny kryzys – zmiany w przedsiębiorstwie należy przeprowadzać szybko i zdecydowanie. Trzeba je jednak najpierw rozmrozić – taki termin, zaczerpnięty z dzieł klasyka marketingu Philipa Kotlera, został przywołany w czasie panelu „Lider jako organizator zmian – strategia rozwoju”. Rozmrożenie zmian polega na wytłumaczeniu zespołowi, po co w ogóle one są, co i dlaczego jest zmieniane i jaka jest w nich rola wszystkich członków zespołu oraz samego przywódcy. Tu niezwykle ważna jest dobra komunikacja lidera z zespołem, a także pracowników zespołu pomiędzy sobą.

Przywództwo silne i mądre

Zgodnym zdaniem dyskutantów – szczególnie w koronakryzysie i podobnych, trudnych okresach wymagających nadzwyczajnych wysiłków – w celu przeprowadzenia zmian w życiu firmy, oprócz konieczności dokonywania optymalizacji kosztów, potrzebne jest właśnie silne i mądre przywództwo. Chcąc zdobyć zaufanie zespołu i przyciągnąć go do swojej wizji, przywódca powinien posiadać też kompetencje „miękkie” i wykorzystywać je w codziennej pracy z ludźmi. Te kompetencje można (i należy) rozszerzyć na coś o większym znaczeniu – na bycie po prostu „ludzkim” dla pracowników, dając im odczuć sympatię lidera, a nie być tylko szefem wymagającym wypełnienia zadań „pod linijkę”.

Kierując zespołem nigdy nie wolno stosować przemocy. Tylko czasem przynosi ona efekt, jednak jest on bardzo krótkotrwały i ostatecznie prowadzi do obstrukcji w firmie, do zabicia kreatywności zespołowej. A to skutkuje niewykonaniem zadań lub wykonywaniem ich w ograniczonym zakresie, a nawet do zwalniania się pracowników i przechodzenia do konkurencji. Trawestując więc słowa poety, księdza Jana Twardowskiego: „Spieszmy się kochać pracowników, tak szybko mogą odejść”.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA