fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiJakie czynniki wpłyną na rozliczenie VAT przy najmie i dzierżawie?

Jakie czynniki wpłyną na rozliczenie VAT przy najmie i dzierżawie?

Rozliczenie podatku od towarów i usług przy najmie bądź dzierżawie nieruchomości zależy od kilku czynników. Wśród nich jest m.in. to, kto nieruchomość wynajmuje bądź dzierżawi, a także na jaki cel jest ona wykorzystywana – wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów.

Na rynku najmu nieruchomości dość częste są sytuacje, gdy pomiędzy podmiotem wynajmującym nieruchomość (np. właściciel), a finalnym beneficjentem świadczenia – osobą fizyczną zamieszkującą nieruchomość – występuje podmiot pośredniczący. W takich przypadkach podatnicy mają kłopot z rozliczeniem podatku od towarów i usług, a dokładnie nie wiedzą, czy mają prawo do skorzystania ze zwolnienia z VAT, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Sprawą postanowił zająć się minister finansów i wydać interpretację ogólną, rozstrzygając pojawiające się wątpliwości.

Punktem wyjścia do ministerialnej analizy był przypadek wynajmowania/wydzierżawienia nieruchomości przez jej właściciela dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, który następnie wynajmuje/wydzierżawia tę nieruchomość innym podmiotom (na cele mieszkaniowe lub na inne cele).

I tu dochodzimy do wątpliwości, a mianowicie jaki charakter ma taka transakcja w przypadku, gdy najem/dzierżawa dokonywana jest przez właściciela nieruchomości na rzecz podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Prowadzenie firmy jest tu czynnikiem kluczowym, bo od tego będzie zależeć skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że zwolnienie z VAT będzie stosowane, jeśli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

  • wynajmowana lub dzierżawiona nieruchomość ma charakter mieszkalny,
  • wynajem lub dzierżawa dokonywane są na własny rachunek,
  • wynajem lub dzierżawa dokonywane są wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

W związku z tym, że organy podatkowe różnie interpretowały te warunki, minister finansów w swoim dokumencie wyjaśnił, że usługa wynajmu bądź dzierżawy nieruchomości (lub jej części) o charakterze mieszkalnym (np. lokalu mieszkalnego), świadczona przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług na rzecz podmiotu gospodarczego (innego niż społeczna agencja najmu), który wykorzystuje wynajmowaną nieruchomość na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, np. podnajmuje tę nieruchomość innym podmiotom na cele mieszkaniowe, podlega opodatkowaniu z zastosowaniem podstawowej stawki VAT. To oznacza nic innego tylko to, że w takiej sytuacji konieczne będzie odprowadzanie do skarbówki 23 proc. VAT. W takiej sytuacji – jak podkreśla MF – nie ma zastosowanie przytoczone zwolnienia z podatku. Wynika to z faktu, że nie jest tu spełniony warunek celu mieszkaniowego, określony w przepisie.

To w takim razie kiedy zwolnienie znajdzie zastosowanie? Minister odpowiedział na to pytanie i podkreślił, że zwolnienie z VAT obejmie wynajem lub dzierżawę nieruchomości (lub jej części) o charakterze mieszkalnym świadczonych przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług na rzecz społecznych agencji najmu (chodzi o społeczne agencje zdefiniowane w art. 22a ust. 1 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego).

Taką wykładnię od momentu wydania interpretacji ogólnej ministra finansów muszą stosować wszystkie organy podatkowe. Interpretacja MF ma bowiem dla nich moc wiążącą.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA