fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaKrajJakie firmy w Polsce zakładają Ukraińcy?

Jakie firmy w Polsce zakładają Ukraińcy?

Od wybuchu wojny w lutym 2022 roku Ukraińcy założyli w Polsce prawie 30 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych.

Od lutego 2022 roku do końca czerwca 2023 roku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zarejestrowano 29,4 tys. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych – poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.

Jeszcze w styczniu i lutym 2022 roku Ukraińcy otworzyli w Polsce mniej niż 400 działalności gospodarczych. Sytuacja zmieniła się diametralnie po napaści Rosji na Ukrainę, a od maja 2022 roku co miesiąc rejestrowano nie mniej niż 1000 takich firm.

W 2022 r. Ukraińcy założyli w Polsce blisko 16 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Co prawda od października do grudnia 2022 r. obserwowaliśmy spadek tempa powstawania nowych firm, jednak 2023 r. przyniósł rekordowe wielkości. W pierwszej połowie 2023 r. zarejestrowano 13,9 tys. nowych firm ukraińskich, co stanowiło aż 87% liczby wszystkich firm z tym kapitałem wpisanych do bazy w całym 2022 r. Od początku 2023 r. co miesiąc obserwujemy powstawanie ponad 2 tys. ukraińskich JDG. Ukraińskie firmy stanowiły w pierwszym półroczu 2023 r. 67 proc. wszystkich nowych zagranicznych działalności gospodarczych i 10 proc. wszystkich zakładanych w tym czasie JDG

– powiedziała w komunikacie kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE Katarzyna Dębkowska.

Najwięcej, bo 23 proc. ukraińskich działalności w Polsce to firmy budowlane. Większość z tych firm zajmuje się robotami wykończeniowymi (29 proc.) oraz robotami budowlanymi związanymi ze wznoszeniem budynków (18 proc.). Kolejne kategorie ogólne to firmy działające w sekcji: informacja i komunikacja (18 proc.) oraz przedsiębiorstwa usługowe (14 proc.). Aleksandra Wejt-Knyżewska, starsza analityk zespołu foresightu gospodarczego PIE zaznaczyła, że w branży usługowej aż 85 proc. firm to usługi fryzjerskie i kosmetyczne.

Ukraińcy zakładają firmy głównie na Mazowszu, gdzie działa prawie co czwarte ukraińskie przedsiębiorstwo. Dużo jednoosobowych działalności Ukraińcy zakładają też w województwie dolnośląskim (15 proc.), małopolskim (13 proc.) oraz pomorskim (11 proc.).

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA