fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiJakie obowiązki w podatku od nieruchomości od 2023 roku

Jakie obowiązki w podatku od nieruchomości od 2023 roku

Jeśli w 2022 roku została zakończona budowa nieruchomości lub oddano ja do użytkowania trzeba pamiętać o obowiązkach w podatku od nieruchomości. Powstaną one bowiem już w styczniu.

Obowiązki w podatku od nieruchomości uzależnione są przy nowych nieruchomościach od momentu zakończenia budowy bądź oddania ich do użytkowania. Czasem ustalenie prawidłowego momentu może być trudne, bo przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie zawierają tych definicji.

Ustalenie obowiązków

Z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiło zdarzenie mające wpływ na powstanie obowiązku podatkowego. Zazwyczaj jest tak, że jeśli – przykładowo – podatnik kupi nieruchomość we wrześniu, to w październiku będzie zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości po raz pierwszy.

Ale już inaczej będzie przy nieruchomościach nowych. Tu przepisy wskazują, że obowiązek podatkowy powstaje od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym nastąpiło wybudowanie bądź oddanie do użytku. Jeśli zatem np. zakończenie budowy nastąpiło we wrześniu, to obowiązki w podatku od nieruchomości powstaną 1 stycznia 2023 r.

Ważne: Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. nieruchomości i obiekty budowlane w postaci gruntów, budynków lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pomocne Prawo budowlane

Jak już wspomnieliśmy przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie zawierają definicji zakończenia budowy czy oddania nieruchomości do użytku. Tu trzeba sięgnąć do Prawa budowlanego. Zgodnie z jego przepisami, z zakończeniem budowy mamy do czynienia, gdy można przeprowadzić jej odbiór, a następnie nieruchomość jest oddana do użytkowania.

Trzeba też wiedzieć, że zakończenie budowy lub rozpoczęcie użytkowania budynku przed nabyciem prawa do użytkowania powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

Płatnikami podatku od nieruchomości są: właściciele; posiadacze samoistni – osoby zarządzające daną nie ruchomością, niebędące jej właścicielami; użytkownicy wieczyści – osoby użytkujące nieruchomości przez określony czas i przyjmujące prawa właściciela; posiadacze zależni – dzierżawcy nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa.

Złożenie deklaracji

Aby prawidłowo rozliczyć podatek od nieruchomości należy tego dokonać przy zastosowaniu odpowiednich formularzy. Osoby fizyczne składają informację IN-1 o nieruchomości, na podstawie której obliczany jest należny podatek od nieruchomości. Z kolei osoby prawne, w tym spółki, instytucje, organizacje składają deklaracje DN-1 i samodzielnie obliczają podatek do zapłaty.

Druk DN-1 składa się z odpowiednimi załącznikami, które są jego integralną częścią. W załączniku ZDN-1 wykazuje się dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu. Załącznik ZDN-2 służy do wykazania danych o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania.

Ważne: Osoby prawne płacą należny podatek za poszczególne miesiące w ratach proporcjonalnych, czyli do 15. dnia każdego miesiąca do momentu wygaśnięcia obowiązku podatkowego.
Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA