fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiJakie obowiązki w podatku od nieruchomości od 2023 roku

Jakie obowiązki w podatku od nieruchomości od 2023 roku

Jeśli w 2022 roku została zakończona budowa nieruchomości lub oddano ja do użytkowania trzeba pamiętać o obowiązkach w podatku od nieruchomości. Powstaną one bowiem już w styczniu.

Obowiązki w podatku od nieruchomości uzależnione są przy nowych nieruchomościach od momentu zakończenia budowy bądź oddania ich do użytkowania. Czasem ustalenie prawidłowego momentu może być trudne, bo przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie zawierają tych definicji.

Ustalenie obowiązków

Z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiło zdarzenie mające wpływ na powstanie obowiązku podatkowego. Zazwyczaj jest tak, że jeśli – przykładowo – podatnik kupi nieruchomość we wrześniu, to w październiku będzie zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości po raz pierwszy.

Ale już inaczej będzie przy nieruchomościach nowych. Tu przepisy wskazują, że obowiązek podatkowy powstaje od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym nastąpiło wybudowanie bądź oddanie do użytku. Jeśli zatem np. zakończenie budowy nastąpiło we wrześniu, to obowiązki w podatku od nieruchomości powstaną 1 stycznia 2023 r.

Ważne: Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. nieruchomości i obiekty budowlane w postaci gruntów, budynków lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pomocne Prawo budowlane

Jak już wspomnieliśmy przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie zawierają definicji zakończenia budowy czy oddania nieruchomości do użytku. Tu trzeba sięgnąć do Prawa budowlanego. Zgodnie z jego przepisami, z zakończeniem budowy mamy do czynienia, gdy można przeprowadzić jej odbiór, a następnie nieruchomość jest oddana do użytkowania.

Trzeba też wiedzieć, że zakończenie budowy lub rozpoczęcie użytkowania budynku przed nabyciem prawa do użytkowania powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

Płatnikami podatku od nieruchomości są: właściciele; posiadacze samoistni – osoby zarządzające daną nie ruchomością, niebędące jej właścicielami; użytkownicy wieczyści – osoby użytkujące nieruchomości przez określony czas i przyjmujące prawa właściciela; posiadacze zależni – dzierżawcy nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa.

Złożenie deklaracji

Aby prawidłowo rozliczyć podatek od nieruchomości należy tego dokonać przy zastosowaniu odpowiednich formularzy. Osoby fizyczne składają informację IN-1 o nieruchomości, na podstawie której obliczany jest należny podatek od nieruchomości. Z kolei osoby prawne, w tym spółki, instytucje, organizacje składają deklaracje DN-1 i samodzielnie obliczają podatek do zapłaty.

Druk DN-1 składa się z odpowiednimi załącznikami, które są jego integralną częścią. W załączniku ZDN-1 wykazuje się dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu. Załącznik ZDN-2 służy do wykazania danych o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania.

Ważne: Osoby prawne płacą należny podatek za poszczególne miesiące w ratach proporcjonalnych, czyli do 15. dnia każdego miesiąca do momentu wygaśnięcia obowiązku podatkowego.
Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

TSUE: Usługi ładowania elektryków są dostawą

Przedsiębiorca, który będzie świadczył usługi ładowania samochodów elektrycznych powinien na gruncie VAT traktować je jako dostawę towarów – uważa Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wyrok w sprawie C-282/22).
2 MIN CZYTANIA

Fundacja rodzinna daje sporo korzyści. Również podatkowych [WYWIAD]

Już 22 maja 2023 r. wejdą w życie przepisy o fundacji rodzinnej. To nowa instytucja na gruncie prawa polskiego, która przewiduje sporo preferencji podatkowych. Opowiada nam o niej Marek Kończak – doradca podatkowy, starszy menedżer w Thedy & Partners.
3 MIN CZYTANIA