fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaBiznesJakie są plany polskich firm na 2024 rok?

Jakie są plany polskich firm na 2024 rok?

W 2024 roku polskie przedsiębiorstwa, podobnie jak w minionym roku, planują przede wszystkim kontynuować zacieśnianie relacji z klientami.

Aż 89 proc. polskich przedsiębiorców chce w 2024 r. nadal zacieśniać relacje z klientami – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Podobnie było rok temu, kiedy takie plany deklarowało 83 proc. firm.

Drugie miejsce wśród planowanych działań na 2024 r. zajęło zacieśnianie relacji z partnerami biznesowymi, co zadeklarowało 78 proc. firm (73 proc. w 2023 r.), a na trzeciej pozycji, z wynikiem 68 proc., znalazły się inwestycje w kapitał ludzki polegające na rozwoju kompetencji pracowników przez różnego rodzaju szkolenia i staże. W przypadku inwestycji w rozwój pracowników nastąpił spory wzrost, gdyż rok temu takie plany miało 51 proc. firm.

Ponad połowa firm (52 proc.) planuje wydatki na marketing, w tym promocję, reklamę i badania rynkowe, a dokładnie połowa chce wprowadzić do swojej oferty nowe produkty lub usługi. Nieco wzrósł odsetek przedsiębiorstw, planujących zmniejszenie szkodliwego oddziaływania na środowisko przyrodnicze – z 37 proc. w 2023 r. do 43 proc. obecnie. Nieznacznie w górę wzrósł też procent firm, które planują ekspansję zagraniczną (31 proc. vs 27 proc. w 2023 r.).

Na końcu listy planów polskich firm znalazły się natomiast wydatki na prawa autorskie, zakup licencji czy patentów lub wydatki na badania geologiczne (22 proc.), dywersyfikację działalności (26 proc.) oraz inwestycje w narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję (18 proc.). Warto jednak zaznaczyć, że w ciągu roku zainteresowanie rozwiązaniami AI wśród polskich firm wzrosło o 10 pkt. proc.

Plany na nowy rok zależą od branży. Na automatyzację stawia najczęściej przetwórstwo przemysłowe (48 proc.). Natomiast inwestycje w AI deklarują zwłaszcza firmy informacyjno-komunikacyjne (41 proc.), które także planują poszerzać ofertę (68 proc.) oraz dywersyfikować działalność (41 proc.). W AI planują też inwestować przedstawiciele działalności naukowej i profesjonalnej (po 28 proc.). Wśród tej branży jest najwyższy odsetek planujących zwiększenie nakładów na B+R (45 proc.). Poszerzenie działalności o rynki zagraniczne deklarują przede wszystkim przedsiębiorcy z branży transportowej (57 proc.). Wśród planujących zmniejszyć szkodliwe oddziaływanie na środowisko są firmy: przemysłowe (61 proc.), związane z obsługą rynku nieruchomości (55 proc.) oraz transportowe (54 proc.)

– podsumowano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz więcej niewypłacalnych firm i branż

W 2023 r. niemal wszystkie branże i sektory polskiej gospodarki zanotowały wzrost niewypłacalności. Niepokojące jest zwłaszcza to, że w tym roku nie będzie lepiej.
4 MIN CZYTANIA

Polska eksportuje żywność na potęgę!

W 2023 roku padł kolejny rekord w eksporcie towarów rolno-spożywczych z Polski. To zasługa kilku czynników.
2 MIN CZYTANIA

Nowe regulacje, czyli nowy biznes

Zbliża się termin publikacji w Dzienniku Urzędowym UE nowelizacji dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, której najważniejsze zmiany będą musiały być wdrożone w stosunku do istniejących instalacji od 2026 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA