fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumJakie są te nasze płace i co z nimi będzie?

Jakie są te nasze płace i co z nimi będzie?

Miesięczne wynagrodzenie na 1 zatrudnionego w 2018 (najnowsze, dostępne dane) w firmach zatrudniających do 9 osób wyniosło 3081 zł – informuje GUS. Potwierdza, że jest to średnio o 10 proc. więcej niż w 2017 r. Ale przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób to już 4852,29 zł brutto i rośnie wraz z wielkością firmy.

Nie oszukujmy się jednak. Nadal nie jest to dużo, chyba że ktoś pracuje na „śmieciówce”. Wynagrodzenie 3081 zł brutto to 2213 zł do „ręki”. I właśnie takie informacje, o widełkach w pensji netto, powinny znajdować się w ogłoszeniach o pracę. Przy rosnących kosztach życia jest to oczywiście niewiele. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, ile zatrudnienie takiego pracownika kosztuje pracodawcę (tzw. brutto-brutto) 3712 zł. Tu pretensje możemy kierować do ZUS, który obkłada wynagrodzenia wysokimi kosztami.

Nadal jest Warszawa i reszta świata

Jeśli chodzi o mikrofirmy, to nadal utrzymują się duże różnice w wynagrodzeniach zależne od regionu kraju. Wciąż przoduje Warszawa i województwo mazowieckie, gdzie miesięczne wynagrodzenie brutto na 1 zatrudnionego to 4055 zł. Na dalszych miejscach są województwa: dolnośląskie, wielkopolskie, pomorskie i śląskie. Najmniej zarabia się w podkarpackim (średnio 2465 zł).

Warszawa i mazowieckie to rejon, gdzie nie tylko zarabia się najwięcej, ale też gdzie najwięcej osób pracuje w mikroprzedsiębiorstwach (19,1 proc. ogółu zatrudnionych w Polsce). Najmniej mikrofirm funkcjonuje natomiast w województwie opolskim.

Zmiana jest faktem

Według raportu prof. Grzegorza Gorzelaka i dr Macieja Smętkowskiego z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG), różnice w rozwoju regionów w Polsce powiększały się, ale tylko do 2012 r. Potem tendencja ta uległa hamowaniu. Wbrew złowieszczym prognozom, nie doszło też do upadku małych i średnich miast, a „utrata funkcji wojewódzkiej miasta nie jest powszechnym czynnikiem działającym niekorzystnie”.

Szansą wysokie technologie

Potwierdza się też obiegowa opinia, że najwięcej zarabiają specjaliści od IT. 82,5 tys. ofert pracy dla specjalistów IT w 2019 r. w serwisie ogłoszeniowym pracuj.pl świadczy o tym, że nadal jest „ssanie” na tę specjalizację zawodową. Dobrzy fachowcy od IT nie szukają pracy dłużej niż kilka tygodni. Przeciętne wynagrodzenie w IT kształtuje się od 5,5 do 18 tys. złotych brutto, ale realnie należy patrzeć raczej na tę górną granicę widełek. – Ogłoszenia kierowane do osób zajmujących się nowymi technologiami stanowiły w minionym roku 15 proc. ofert na pracuj.pl. – komentuje tę informację Mariusz Kuźniewicz, senior product strategy manager w Grupie Pracuj.pl.

Wśród wszystkich ogłoszeń z kategorii IT najczęściej oferty kierowano do programistów (35 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: helpdesk/wsparcie techniczne (11 proc.), administrowanie systemami (10 proc.), analiza biznesowa (9 proc.), zarządzanie projektami (7,5 proc.), testowanie (7,5 proc.). Płace zależały w dużej mierze od stopnia doświadczenia. Programista NET średnio mógł zarobić 10,5 tys. zł brutto, młodszy o 5 tys. złotych mniej, a starszy o 2 tys. więcej. Na wyższe stawki mogli liczyć programiści Java, stawki dla starszych programistów sięgały 14 tys. złotych. Dla konsultanta ERP średnie wynagrodzenia sięga 8,2 tys. zł brutto, konsultanci SAP mogą liczyć na 12 tys. zł brutto, testerzy gier na 6,6 tys., a tzw. testerzy automatyczni – 11,5 tys. zł brutto.

Według 7. edycji raportu „Monitoring trendów w innowacyjności w Polsce” PARP, ciągu najbliższych 5 lat zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie sięgnie 200 tys. osób. Nie będą to tylko zawody związane ściśle z IT, ale w ogóle z tzw. wysokimi technologiami. – Żyjemy w czasach rewolucyjnych zmian technologicznych, które otwierają zupełnie nowe możliwości rozwoju i budowania zasobności materialnej. Celem polskiej strategii w zakresie rozwijania gospodarki jest wejście do wąskiej grupy krajów budujących AI – uważa Paulina Zadura, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Do tego niezbędne jest maksymalne wykorzystanie polskiego potencjału intelektualnego i patentów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Polityka w tym zakresie zakłada przemodelowanie programów edukacji, wsparcie nauki zamówieniami na projekty długoterminowe oraz stworzenie przestrzeni do prowadzenia eksperymentów i testowania modeli AI – dodaje.

Jest więc szansa na przeskoczenie różnic zarobkowych, które teraz zależą w dużym stopniu od miejsca zamieszkania. Jest wreszcie szansa na wzrost wynagrodzeń. Ale głównie dla osób dobrze wykształconych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA