fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumJakie wsparcie z BGK dla firm?

Jakie wsparcie z BGK dla firm?

Bank oferuje m.in. gwarancje kredytowe w ramach pomocy de minimis. O kredyty z takimi gwarancjami można ubiegać się w około 20 bankach mających podpisane umowy z BGK (dokładny wykaz znajduje się na stronie tej instytucji). Do niedawna gwarancja obejmowała 60 proc. wartości kredytu. Obecnie została zwiększona do 80 proc. wysokości zaciągniętego zobowiązania, którego kwota nie może być wyższa niż 3,5 mln zł, a okres jej trwania wydłużono z 27 do 39 miesięcy.

W tej formule wsparcie będzie udzielane do końca bieżącego roku, skorzystać mogą z niego przedsiębiorstwa zaliczane do sektora MŚP.

Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, do tej kategorii zaliczają się podmioty które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 50 milionów EUR lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 milionów EUR. Sytuacja finansowa firm ubiegających się o kredyt weryfikowana będzie w bankach, które ich udzielają. Warunkiem skorzystania z gwarancji jest brak zaległości wobec ZUS i US na dzień 1 lutego 2020.

Póki co nie wiadomo, ile firm zwróciło się do BGK z prośbą o takie wsparcie. – Nie mamy jeszcze takich informacji, ponieważ dane spływają do nas w cyklach miesięcznych. Gwarancje de minimis są udzielane w trybie portfelowym, tzn. bank kredytujący ma określony limit, do którego udziela kredytów gwarantowanych przez BGK. Bank kredytujący sprawozdaje liczbę i wartość udzielonych gwarancji w terminach określonych w umowie z BGK – przekazano nam w odpowiedzi na nasze pytanie.

Bank pracuje także nad uruchomieniem wsparcia dla większych przedsiębiorstw pod nazwą Funduszu Gwarancji Płynnościowych. Ma on zawierać następujące rozwiązania:

  • zabezpieczenie do 80 proc. kwoty kredytu (kwota gwarancji od 3,5 mln zł do 200 mln zł)
  • tylko do nowych lub odnawianych kredytów
  • kwota kredytu objętego gwarancją – do 250 mln zł
  • okres gwarancji – maksimum 27 miesięcy
  • przeznaczenie kredytu – zapewnienie płynności finansowej

Bank poinformował nas, że trwają intensywne starania nad jego uruchomieniem. Planowany start ma nastąpić w tym miesiącu. BGK wskazuje również, że w przygotowaniu jest program dopłat do oprocentowania kredytów bankowych. W ofercie państwowego podmiotu są także inne opcje adresowane do przedsiębiorstw: – Poza rozwiązaniami gwarancyjnymi, uruchomiliśmy już ułatwienia w spłacie pożyczek unijnych, w dostępie do kredytu na innowacje technologiczne, czy w programie skierowanym do przedsiębiorców z branży turystycznej w Polsce wschodniej i podmiotów ekonomii społecznej – wskazano w odpowiedzi na nasze zapytanie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA