Niedobór pracowników i rosnące koszty pracy to tylko niektóre z wyzwań stojących obecnie przed polskim rynkiem pracy.

pracownicy fizyczni lockdowny - grafika wpisu

Niedobór pracowników, niewykorzystany potencjał młodych kobiet, osób starszych i niepełnosprawnych oraz rosnące koszty pracy należą do głównych wyzwań stojących przed polskim rynkiem pracy w 2023 r. W trakcie konferencji „Praca 4.0. Przewidzieć jutro – rynek pracy w dobie niepewności” zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan rozmawiano też o innych problemach w tym obszarze.

– Wśród pracowników przeważają obecnie 40-latkowie z wyżu demograficznego z lat 80-tych. Ale już grupa 20-latków, którzy teraz właśnie wchodzą na rynek, jest już zdecydowanie mniej liczna. To będzie miało wpływ na rynek pracy – powiedziała Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. – Mamy dwie niewykorzystane grupy: osoby niepełnosprawne i młode kobiety, dla których nie ma ofert pracy na niepełny etat. Młode kobiety chcą pracować, ale oczekują elastycznej organizacji pracy. Pracodawcy tego do końca nie rozumieją. Jeśli nie rozwiążemy deficytu pracowników, gospodarka nie będzie się szybko rozwijała – dodała.

Sporym wyzwaniem dla pracodawców jest też sprostanie oczekiwaniom młodych pracowników, którzy twierdzą, że są nierozumiani. Według prezydenta Konfederacji Lewiatan Macieja Wituckiego młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy oczekują dziś przede wszystkim innego systemu pracy i większej elastyczności. Z kolei Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR, wskazała na rosnące koszty pracy, które są potęgowane przez drożejący prąd.

– Dla ponad 80 proc. firm drogi prąd będzie jedną z najważniejszych barier rozwoju. Pracodawcy odczuwają też ogromne trudności w pozyskiwaniu do pracy kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami – stwierdziła.

Wśród cech poszukiwanych przez firmy wśród pracowników wymienia się natomiast umiejętności praktyczne, które w opinii przedsiębiorców w niewystarczającym stopniu są dostarczane przez obecny system edukacji. Istotne jest również stworzenie konkretnej polityki migracyjnej, która ułatwi zatrudnianie obcokrajowców i wykorzystanie ich potencjału.

Z kolei Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, wezwała do większej różnorodności płciowej w firmach, wskazując na szczególne cechy pań w organizacjach. Jej zdaniem kobiety są bardziej odporne na stres, mają umiejętność działania pod presją wielu zadań i lepszą organizację pracy, a także umiejętności współpracy zespołowej, a na stanowiskach kierowniczych częściej stawiają na racjonalizm oraz konsultacje pomysłów.

Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułKonfederacja staje w obronie polskich rolników
Następny artykuł„Chleb i sól” – portret małomiasteczkowej Polski