fbpx
środa, 13 listopada, 2024
Strona głównaKrajJakie wyzwania stoją przed polskim rynkiem pracy?

Jakie wyzwania stoją przed polskim rynkiem pracy?

Niedobór pracowników i rosnące koszty pracy to tylko niektóre z wyzwań stojących obecnie przed polskim rynkiem pracy.

Niedobór pracowników, niewykorzystany potencjał młodych kobiet, osób starszych i niepełnosprawnych oraz rosnące koszty pracy należą do głównych wyzwań stojących przed polskim rynkiem pracy w 2023 r. W trakcie konferencji „Praca 4.0. Przewidzieć jutro – rynek pracy w dobie niepewności” zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan rozmawiano też o innych problemach w tym obszarze.

– Wśród pracowników przeważają obecnie 40-latkowie z wyżu demograficznego z lat 80-tych. Ale już grupa 20-latków, którzy teraz właśnie wchodzą na rynek, jest już zdecydowanie mniej liczna. To będzie miało wpływ na rynek pracy – powiedziała Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. – Mamy dwie niewykorzystane grupy: osoby niepełnosprawne i młode kobiety, dla których nie ma ofert pracy na niepełny etat. Młode kobiety chcą pracować, ale oczekują elastycznej organizacji pracy. Pracodawcy tego do końca nie rozumieją. Jeśli nie rozwiążemy deficytu pracowników, gospodarka nie będzie się szybko rozwijała – dodała.

Sporym wyzwaniem dla pracodawców jest też sprostanie oczekiwaniom młodych pracowników, którzy twierdzą, że są nierozumiani. Według prezydenta Konfederacji Lewiatan Macieja Wituckiego młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy oczekują dziś przede wszystkim innego systemu pracy i większej elastyczności. Z kolei Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR, wskazała na rosnące koszty pracy, które są potęgowane przez drożejący prąd.

– Dla ponad 80 proc. firm drogi prąd będzie jedną z najważniejszych barier rozwoju. Pracodawcy odczuwają też ogromne trudności w pozyskiwaniu do pracy kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami – stwierdziła.

Wśród cech poszukiwanych przez firmy wśród pracowników wymienia się natomiast umiejętności praktyczne, które w opinii przedsiębiorców w niewystarczającym stopniu są dostarczane przez obecny system edukacji. Istotne jest również stworzenie konkretnej polityki migracyjnej, która ułatwi zatrudnianie obcokrajowców i wykorzystanie ich potencjału.

Z kolei Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, wezwała do większej różnorodności płciowej w firmach, wskazując na szczególne cechy pań w organizacjach. Jej zdaniem kobiety są bardziej odporne na stres, mają umiejętność działania pod presją wielu zadań i lepszą organizację pracy, a także umiejętności współpracy zespołowej, a na stanowiskach kierowniczych częściej stawiają na racjonalizm oraz konsultacje pomysłów.

Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA