fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaKrajJakość kebabów w Polsce pozostawia dużo do życzenia

Jakość kebabów w Polsce pozostawia dużo do życzenia

Kontrole Inspekcji Jakości Handlowej przeprowadzone w lokalach gastronomicznych z kebabem pokazały, że powszechnie dochodzi w nich do nieprawidłowości.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła szereg kontroli w lokalach oferujących kebab w pierwszym kwartale obecnego roku.

Przeprowadzono ponad 100 kontroli

Kontrolerzy zbadali 109 przedsiębiorstw gastronomicznych, które serwują kebab w różnych miejscach całego kraju. Z tego w 89 przypadkach (81,7 proc.) doszukano się nieprawidłowości.

Inspekcja zwracała uwagę na dania w formie pociętego kebabu, podawane w pociętej w bułce, picie, tortilli oraz z frytkami. Badano zgodność podawanych klientom potraw z aktualnymi przepisami prawa, które mają być spełnione na podstawie deklaracji wyrażonej przez oznakowanie danego produktu.

Nieprawidłowości wykryto podczas badań laboratoryjnych, do których skierowano próbki dań.

Klient zamawia jedno, a dostaje drugie

Najczęściej powtarzającymi się sytuacjami były takie, gdy w oferowanym daniu nie było gatunku deklarowanego mięsa (np. baraniny) albo było mięso niewymienione w składzie potrawy (np. kurczak obecny w daniu mającym się składać z wołowiny). Rozpoznano też przypadki, gdy nie wymieniono wszystkich składników danej pozycji w menu lub zabrakło składu z wyszczególnionymi alergenami.

W konsekwencji przeprowadzonych kontroli IJHARS nałożył 48 kar na łączną kwotę 63,2 tys. złotych.

gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA