fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaKrajJakość kebabów w Polsce pozostawia dużo do życzenia

Jakość kebabów w Polsce pozostawia dużo do życzenia

Kontrole Inspekcji Jakości Handlowej przeprowadzone w lokalach gastronomicznych z kebabem pokazały, że powszechnie dochodzi w nich do nieprawidłowości.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła szereg kontroli w lokalach oferujących kebab w pierwszym kwartale obecnego roku.

Przeprowadzono ponad 100 kontroli

Kontrolerzy zbadali 109 przedsiębiorstw gastronomicznych, które serwują kebab w różnych miejscach całego kraju. Z tego w 89 przypadkach (81,7 proc.) doszukano się nieprawidłowości.

Inspekcja zwracała uwagę na dania w formie pociętego kebabu, podawane w pociętej w bułce, picie, tortilli oraz z frytkami. Badano zgodność podawanych klientom potraw z aktualnymi przepisami prawa, które mają być spełnione na podstawie deklaracji wyrażonej przez oznakowanie danego produktu.

Nieprawidłowości wykryto podczas badań laboratoryjnych, do których skierowano próbki dań.

Klient zamawia jedno, a dostaje drugie

Najczęściej powtarzającymi się sytuacjami były takie, gdy w oferowanym daniu nie było gatunku deklarowanego mięsa (np. baraniny) albo było mięso niewymienione w składzie potrawy (np. kurczak obecny w daniu mającym się składać z wołowiny). Rozpoznano też przypadki, gdy nie wymieniono wszystkich składników danej pozycji w menu lub zabrakło składu z wyszczególnionymi alergenami.

W konsekwencji przeprowadzonych kontroli IJHARS nałożył 48 kar na łączną kwotę 63,2 tys. złotych.

gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA