fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaTransportJakość paliw w Polsce się poprawia

Jakość paliw w Polsce się poprawia

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że w 2022 roku spadła liczba zakwestionowanych próbek kontrolowanych w Polsce paliw ciekłych.

Według informacji przekazanych przez UOKiK w 2022 roku Inspekcja Handlowa zakwestionowała 1,34 proc. skontrolowanych próbek paliw ciekłych. To o 0,38 pkt proc. mniej niż rok wcześniej.

Kto podlega kontrolom Inspekcji Handlowej

Kontrole Inspekcji Handlowej mają miejsce przez cały rok, a podlegają im producenci paliw, hurtownicy, magazynujący oraz prowadzący stacje przedsiębiorcy. Celem działań Inspekcji jest zapewnienie, że na polskich stacjach paliw sprzedawane jest paliwo odpowiedniej jakości. System kontroli jest podzielony na część europejską, w której weryfikowane są podmioty wybierane w losowaniu przeprowadzanym przez prezesa Urzędu oraz część krajową, która opiera się na sygnałach od kierowców, innych organów (np. policji) oraz negatywnych wyników z przeszłości.

Stały monitoring jakości paliw ciekłych przynosi efekty. W czasie pierwszej kontroli w 2003 r. aż 30 proc. badanych próbek nie spełniało wymogów. W kolejnych latach liczba nieprawidłowości spadała. W 2022 r. zakwestionowaliśmy mniej niż 1,5 proc. próbek

– powiedział w komunikacie prasowym Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Jakość paliwa LPG coraz gorsza

W wyniku badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową zauważono, że wymogów nie spełniało 1,34 proc. zbadanych próbek paliw ciekłych. Aż 19 zakwestionowanych próbek dotyczyło oleju napędowego, a 2 benzyny. W przypadku kontroli losowych najgorszą jakość paliw zanotowano w województwach świętokrzyskim (5,41 proc.), mazowieckim (2,4 proc.) oraz podlaskim (2,38 proc.). Jeśli chodzi o kontrole na podstawie zgłoszeń kierowców lub innych podmiotów najgorzej wypadły stacje z kujawsko-pomorskiego (7,14 proc.), warmińsko-mazurskiego (6,25 proc.) oraz zachodniopomorskiego (4,88 proc.). Pozytywną informacją jest, że już 7 rok z rzędu kontrole nie wykazały nieprawidłowości w hurtowniach paliw oraz u producentów paliw ciekłych.

Niestety w 2022 r. pogorszyła się jakość paliwa LPG, gdyż Inspekcja Handlowa zakwestionowała 3,15 proc. ze zbadanych próbek. Dla porównania w 2021 r. niewłaściwą jakość miało tylko 0,29 proc. próbek. W ciągu ostatniej dekady gorszy wynik od ubiegłorocznego zanotowano tylko w 2015 r., gdy nieodpowiednią jakość miało 3,61 proc. próbek paliwa LPG. W minionym roku najgorszy gaz sprzedawano na stacjach w województwach małopolskim, mazowieckim i pomorskim.

W sumie w 2022 r. Inspekcja Handlowa pobrała do badań 1598 próbek paliw ciekłych (833 próbki benzyn i 765 oleju napędowego), 317 próbek LPG i 1 próbkę lekkiego oleju opałowego.

Źródło: UOKiK

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska pomyliła się o rząd wielkości

Nowe regulacje Unii Europejskiej wywołają znacznie większy wzrost kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych niż pokazały początkowe szacunki Komisji Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elektryki są i będą drogie oraz nieekologiczne

Represjonowanie właścicieli aut spalinowych, a z drugiej strony subwencje i agresywny marketing aut elektrycznych zdewastują rynek motoryzacyjny. Coś, co jest wmuszane, a przy tym objęte ogromną kuratelą państwa, niczym sensownym nie zaowocuje.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA