fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportJakość paliw w Polsce się poprawia

Jakość paliw w Polsce się poprawia

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że w 2022 roku spadła liczba zakwestionowanych próbek kontrolowanych w Polsce paliw ciekłych.

Według informacji przekazanych przez UOKiK w 2022 roku Inspekcja Handlowa zakwestionowała 1,34 proc. skontrolowanych próbek paliw ciekłych. To o 0,38 pkt proc. mniej niż rok wcześniej.

Kto podlega kontrolom Inspekcji Handlowej

Kontrole Inspekcji Handlowej mają miejsce przez cały rok, a podlegają im producenci paliw, hurtownicy, magazynujący oraz prowadzący stacje przedsiębiorcy. Celem działań Inspekcji jest zapewnienie, że na polskich stacjach paliw sprzedawane jest paliwo odpowiedniej jakości. System kontroli jest podzielony na część europejską, w której weryfikowane są podmioty wybierane w losowaniu przeprowadzanym przez prezesa Urzędu oraz część krajową, która opiera się na sygnałach od kierowców, innych organów (np. policji) oraz negatywnych wyników z przeszłości.

Stały monitoring jakości paliw ciekłych przynosi efekty. W czasie pierwszej kontroli w 2003 r. aż 30 proc. badanych próbek nie spełniało wymogów. W kolejnych latach liczba nieprawidłowości spadała. W 2022 r. zakwestionowaliśmy mniej niż 1,5 proc. próbek

– powiedział w komunikacie prasowym Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Jakość paliwa LPG coraz gorsza

W wyniku badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową zauważono, że wymogów nie spełniało 1,34 proc. zbadanych próbek paliw ciekłych. Aż 19 zakwestionowanych próbek dotyczyło oleju napędowego, a 2 benzyny. W przypadku kontroli losowych najgorszą jakość paliw zanotowano w województwach świętokrzyskim (5,41 proc.), mazowieckim (2,4 proc.) oraz podlaskim (2,38 proc.). Jeśli chodzi o kontrole na podstawie zgłoszeń kierowców lub innych podmiotów najgorzej wypadły stacje z kujawsko-pomorskiego (7,14 proc.), warmińsko-mazurskiego (6,25 proc.) oraz zachodniopomorskiego (4,88 proc.). Pozytywną informacją jest, że już 7 rok z rzędu kontrole nie wykazały nieprawidłowości w hurtowniach paliw oraz u producentów paliw ciekłych.

Niestety w 2022 r. pogorszyła się jakość paliwa LPG, gdyż Inspekcja Handlowa zakwestionowała 3,15 proc. ze zbadanych próbek. Dla porównania w 2021 r. niewłaściwą jakość miało tylko 0,29 proc. próbek. W ciągu ostatniej dekady gorszy wynik od ubiegłorocznego zanotowano tylko w 2015 r., gdy nieodpowiednią jakość miało 3,61 proc. próbek paliwa LPG. W minionym roku najgorszy gaz sprzedawano na stacjach w województwach małopolskim, mazowieckim i pomorskim.

W sumie w 2022 r. Inspekcja Handlowa pobrała do badań 1598 próbek paliw ciekłych (833 próbki benzyn i 765 oleju napędowego), 317 próbek LPG i 1 próbkę lekkiego oleju opałowego.

Źródło: UOKiK

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA