Według informacji przekazanych przez UOKiK w 2022 roku Inspekcja Handlowa zakwestionowała 1,34 proc. skontrolowanych próbek paliw ciekłych. To o 0,38 pkt proc. mniej niż rok wcześniej.
Kto podlega kontrolom Inspekcji Handlowej
Kontrole Inspekcji Handlowej mają miejsce przez cały rok, a podlegają im producenci paliw, hurtownicy, magazynujący oraz prowadzący stacje przedsiębiorcy. Celem działań Inspekcji jest zapewnienie, że na polskich stacjach paliw sprzedawane jest paliwo odpowiedniej jakości. System kontroli jest podzielony na część europejską, w której weryfikowane są podmioty wybierane w losowaniu przeprowadzanym przez prezesa Urzędu oraz część krajową, która opiera się na sygnałach od kierowców, innych organów (np. policji) oraz negatywnych wyników z przeszłości.
Stały monitoring jakości paliw ciekłych przynosi efekty. W czasie pierwszej kontroli w 2003 r. aż 30 proc. badanych próbek nie spełniało wymogów. W kolejnych latach liczba nieprawidłowości spadała. W 2022 r. zakwestionowaliśmy mniej niż 1,5 proc. próbek
– powiedział w komunikacie prasowym Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Jakość paliwa LPG coraz gorsza
W wyniku badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową zauważono, że wymogów nie spełniało 1,34 proc. zbadanych próbek paliw ciekłych. Aż 19 zakwestionowanych próbek dotyczyło oleju napędowego, a 2 benzyny. W przypadku kontroli losowych najgorszą jakość paliw zanotowano w województwach świętokrzyskim (5,41 proc.), mazowieckim (2,4 proc.) oraz podlaskim (2,38 proc.). Jeśli chodzi o kontrole na podstawie zgłoszeń kierowców lub innych podmiotów najgorzej wypadły stacje z kujawsko-pomorskiego (7,14 proc.), warmińsko-mazurskiego (6,25 proc.) oraz zachodniopomorskiego (4,88 proc.). Pozytywną informacją jest, że już 7 rok z rzędu kontrole nie wykazały nieprawidłowości w hurtowniach paliw oraz u producentów paliw ciekłych.
Niestety w 2022 r. pogorszyła się jakość paliwa LPG, gdyż Inspekcja Handlowa zakwestionowała 3,15 proc. ze zbadanych próbek. Dla porównania w 2021 r. niewłaściwą jakość miało tylko 0,29 proc. próbek. W ciągu ostatniej dekady gorszy wynik od ubiegłorocznego zanotowano tylko w 2015 r., gdy nieodpowiednią jakość miało 3,61 proc. próbek paliwa LPG. W minionym roku najgorszy gaz sprzedawano na stacjach w województwach małopolskim, mazowieckim i pomorskim.
W sumie w 2022 r. Inspekcja Handlowa pobrała do badań 1598 próbek paliw ciekłych (833 próbki benzyn i 765 oleju napędowego), 317 próbek LPG i 1 próbkę lekkiego oleju opałowego.
Źródło: UOKiK