fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaJapończycy pomogą budować nasze bezpieczeństwo energetyczne

Japończycy pomogą budować nasze bezpieczeństwo energetyczne

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z Japan Bank for International Cooperation (JBIC), która ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego naszej części Europy.

Porozumienie między instytucjami polską i japońską zostało podpisane przez przedstawicieli każdej z nich podczas spotkania w Tokio. BGK oraz JBIC zobowiązały się w nim do finansowego wsparcia projektów mających pozytywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Trójmorza. Chodzi tu głównie o inicjatywy realizowane w duchu zielonej transformacji. Jednocześnie wspólne przedsięwzięcia mają wpisywać się w strategię obydwu instytucji.

Chodzi tu o inwestycje w magazyny gazu, gazociągi, terminale LNG, jednostki pływające do magazynowania i regazyfikacji czy technologie przyczyniające się do zmniejszenia emisji CO2 z istniejących elektrowni. W zainicjowanej współpracy ważne będą też odnawialne źródła energii, niezbędne do transformacji energetycznej i osiągnięcia neutralności węglowej.

Bank Gospodarstwa Krajowego zapowiada też podjęcie wspólnych projektów, których celem będzie odbudowa Ukrainy.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA