fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeJaponia chce wysłać astronautę na Księżyc

Japonia chce wysłać astronautę na Księżyc

Japonia zmieniła harmonogram swoich planów eksploracji kosmosu. Chce wysłać Japończyka na Księżyc w drugiej połowie tego dziesięciolecia.

„Przestrzeń kosmiczna jest nie tylko granicą, która daje ludziom nadzieje i marzenia, ale stanowi także kluczowy fundament dla naszej społeczności gospodarczej w kontekście bezpieczeństwa ekonomicznego” – powiedział premier Fumio Kishida na spotkaniu mającym na celu sfinalizowanie planu.

Zgodnie ze wstępnym harmonogramem, Japonia zamierza wysłać na Księżyc pierwszego nie-Amerykanina w ramach programu Artemis – inicjatywy kierowanej przez USA, której celem jest ponowne wysłanie człowieka na Księżyc. Planuje także wystrzelić sondę do zbadania Marsa w 2024 roku, a także znaleźć sposoby na generowanie energii ze Słońca w kosmosie.

Sąsiadujące z Japonią Chiny również chcą stać się główną potęgą w kosmosie do 2030 r. i umieścić astronautów na Księżycu, co przyspiesza azjatycki wyścig kosmiczny. W maju Chiny stały się drugim krajem na świecie, który umieścił łazik na Marsie, dwa lata po wylądowaniu pierwszego chińskiego statku kosmicznego po „ciemnej” stronie Księżyca.

Ogłoszenie przez Japonię celów eksploracji kosmosu nastąpiło tydzień po tym, jak japoński miliarder Yusaku Maezawa powrócił na Ziemię po spędzeniu 12 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, stając się pierwszym od ponad dekady turystą kosmicznym, który udał się na ISS.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA