fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatJaponia dołącza do sankcji wymierzonych w Rosję

Japonia dołącza do sankcji wymierzonych w Rosję

Władze w Tokio przyłączyły się do ograniczeń nałożonych na Rosję i niektóre podmioty oraz obywateli tego kraju, które wcześniej wprowadziła Unia Europejska i Stany Zjednoczone.

Japonia będzie m.in. stopniowo ograniczała import rosyjskiego węgla, już wydaliła ośmiu dyplomatów z Federacji Rosyjskiej oraz zamroziła majątki niektórych firm i instytucji oraz osób powiązanych z władzami w Moskwie.

W 2021 roku węgiel z Rosji stanowił 11 procent tego surowca sprowadzanego zza granic do Kraju Kwitnącej Wiśni. Jednocześnie Japonia zamierza rozpocząć działania mające na celu zmniejszenie zależności kraju od rosyjskiego gazu i ropy.

Premier Fumio Kishida uzasadnił podjęcie tych kroków łamaniem przez Rosję międzynarodowych zasad humanitarnych, mordowaniem cywilów oraz zajęciem obiektów elektrowni atomowych. Jednocześnie wyraził swoje wsparcie dla rządu w Kijowie.

Tokio wezwało też Rosję do wycofania swoich wojsk z terytorium Ukrainy.

Kilka tygodni temu rosyjskie wojsko przeprowadziło ćwiczenia wojskowe w rejonie Wysp Kurylskich, o które obydwa państwa toczą spór terytorialny. Jednocześnie Moskwa zawiesiła realizację wspólnych projektów gospodarczych, które miały być wdrażane razem z Japonią w ich pobliżu.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA