Władze w Tokio przyłączyły się do ograniczeń nałożonych na Rosję i niektóre podmioty oraz obywateli tego kraju, które wcześniej wprowadziła Unia Europejska i Stany Zjednoczone.

Japonia będzie m.in. stopniowo ograniczała import rosyjskiego węgla, już wydaliła ośmiu dyplomatów z Federacji Rosyjskiej oraz zamroziła majątki niektórych firm i instytucji oraz osób powiązanych z władzami w Moskwie.

W 2021 roku węgiel z Rosji stanowił 11 procent tego surowca sprowadzanego zza granic do Kraju Kwitnącej Wiśni. Jednocześnie Japonia zamierza rozpocząć działania mające na celu zmniejszenie zależności kraju od rosyjskiego gazu i ropy.

Premier Fumio Kishida uzasadnił podjęcie tych kroków łamaniem przez Rosję międzynarodowych zasad humanitarnych, mordowaniem cywilów oraz zajęciem obiektów elektrowni atomowych. Jednocześnie wyraził swoje wsparcie dla rządu w Kijowie.

Tokio wezwało też Rosję do wycofania swoich wojsk z terytorium Ukrainy.

Kilka tygodni temu rosyjskie wojsko przeprowadziło ćwiczenia wojskowe w rejonie Wysp Kurylskich, o które obydwa państwa toczą spór terytorialny. Jednocześnie Moskwa zawiesiła realizację wspólnych projektów gospodarczych, które miały być wdrażane razem z Japonią w ich pobliżu.

Reuters

Poprzedni artykułRosyjski biznes przechodzi na chińską walutę
Następny artykułNiemcy zagłosowali przeciwko embargu na rosyjskie surowce