fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatJaponia gasi pożar benzyną? Zaciągnie potężne pożyczki, żeby walczyć z inflacją

Japonia gasi pożar benzyną? Zaciągnie potężne pożyczki, żeby walczyć z inflacją

Władze Kraju Kwitnącej Wiśni przeznaczą miliardy jenów z krajowego budżetu na działania, których celem jest redukcja wzrostu cen oraz zminimalizowanie skutków inflacji.

Inflacja w Japonii sięgnęła w listopadzie poziomu 3,8 procent, a w grudniu prawdopodobnie jeszcze wzrośnie. Oznacza to jej najwyższy poziom od 1981 roku. Dlatego władze przygotowały pakiet szczególnych działań, które mają zminimalizować jej negatywne skutki dla społeczeństwa. Parlament zaakceptował już szereg inicjatyw, na które budżet przeznaczy w sumie prawie 29 bln jenów (równowartość niespełna 1 bln złotych).

Działania zapowiadane przez rząd to m.in.:
– dotacje dla firm wprowadzających u siebie energooszczędne rozwiązania;
– przywrócenie do pracy wygaszonych elektrowni atomowych, których prace wstrzymano po katastrofie w Fukushimie z 2011 roku;
– zwiększenie krajowej produkcji soi, pszenicy oraz nawozów i pasz;
– dotacje dla gospodarstw domowych, mające na celu pomoc z uiszczaniem opłat za energię czy paliwa.

Władze Japonii przyznają, że celem ich działań jest wzrost wynagrodzeń oraz zmniejszenie zależności od importowanych surowców i żywności.

Rząd zamierza pozyskać fundusze na realizację powyższych zadań z emisji obligacji i zwiększenie dług publicznego.

japantimes.co.jp, think.ing.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA