fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaZdrowieJaponia niechętna wobec liberalnego podejścia do aborcji

Japonia niechętna wobec liberalnego podejścia do aborcji

Podczas gdy w USA wciąż trwa debata na temat aborcji, w Japonii toczy się o wiele mniej hałaśliwy spór o legalizację tak zwanych aborcji „indukowanych medycznie". Rząd poinformował, że zatwierdził pigułkę aborcyjną produkowaną przez brytyjską firmę farmaceutyczną Linepharma International. Dyskusję wywołuje jednak to, że kobiety będą musiały „uzyskać zgodę partnera”, zanim pigułki będą mogły zostać podane. Warunek ten działacze proaborcyjni nazwali „patriarchalnym i przestarzałym".

Do dziś kobiety, które chcą aborcji w Japonii, muszą uzyskać pisemną zgodę od męża, partnera, a w niektórych przypadkach od swojego chłopaka.

Aborcje medyczne, przy użyciu tabletek zamiast operacji, zostały zalegalizowane we Francji 34 lata temu. Wielka Brytania zatwierdziła je w 1991 roku, a USA w 2000 roku. W wielu krajach europejskich jest to obecnie najczęstsza forma przerywania ciąży – pigułki stanowią ponad 90 proc. aborcji w Szwecji i około 70 proc. w Szkocji. Jednak konserwatywna Japonia nie spieszy się z zatwierdzaniem środków aborcyjnych.

Wcześniej zatwierdzenie pigułki antykoncepcyjnej zajęło krajowi 30 lat i stały się one dostępne w 1999 roku. Dostęp ma jednak ograniczenia, co czyni ją kosztowną i trudną w użyciu. Wszystko sprowadza się do sposobu, w jaki aborcja stała się legalna w Japonii.

W rzeczywistości Japonia to jeden z pierwszych krajów na świecie, który uchwalił prawo aborcyjne. Stało się to już w 1948 roku. Rozwiązania aborcyjne były jednak częścią ustawy „o ochronie eugeniki” i miało na celu zapobieganie „gorszym” urodzeniom. Artykuł 1 ustawy mówi: „Aby zapobiec narodzinom gorszych potomków z eugenicznego punktu widzenia, a także chronić życie i zdrowie matki…”. Prawo ochrony eugenicznej zostało zmienione i zaktualizowane w 1996 r., kiedy stało się ustawą o ochronie zdrowia matki.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Trump broni TikToka, oskarża Facebooka

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował przygotowywaną ustawę Kongresu mającą zmusić spółkę-matkę TikToka do sprzedaży aplikacji pod groźbą jej zakazu w USA. Trump, który w 2020 r. w Białym Domu próbował zakazać używania TikToka powiedział teraz, że propozycja ta zapewniłaby nieuczciwą przewagę właścicielowi Facebooka – Mecie.
2 MIN CZYTANIA

Orbán spotkał się z Trumpem na Florydzie

Premier Węgier Viktor Orbán spotkał się z byłym prezydentem USA i faworytem w wyścigu prezydenckim Donaldem Trumpa w jego posiadłości na Florydzie. Po spotkaniu węgierski przywódca stwierdził, że republikanin nie da ani grosza na wojnę na Ukrainie.
2 MIN CZYTANIA