Władze Japonii walczą z przeludnieniem stolicy płacąc osobom, które zdecydują się na opuszczenie miasta.

binmassam/Pixabay

Rząd Japonii podjął decyzję o zwiększeniu dotacji – z dotychczasowych 300 tys. do miliona jenów (równowartość 33 tys. złotych) – na każde dziecko mieszkających w Tokio rodzin, które wyprowadzą się z miasta.

Będą to dodatkowe środki do już wcześniej obowiązującej kwoty 3 mln jenów (prawie 100 tys. złotych), na którą mogą liczyć rodziny opuszczające region metropolitarny stolicy.

Natomiast nawet 5 mln jenów (165 tys. złotych) mogą dostać za przeprowadzkę rodziny z co najmniej dwójką dzieci poniżej 18 lat, które w nowym miejscu zamieszkania rozpoczną działalność gospodarczą. Władze przygotowały również pakiet preferencji podatkowych, które mają zachęcić firmy do przenosin poza stolicę.

Rok 2021 był pierwszym od 1975 r. (gdy zaczęto prowadzić szczegółowe statystyki), w którym spadła liczba mieszkańców stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni, o prawie 35,5 tys. osób. Głównym powodem tych zmian była pandemia i upowszechnienie pracy zdalnej. Z powyższych preferencji finansowych skorzystało 2381 z nich. Obecnie populacja Tokio i sąsiednich prefektur liczy ponad 35 mln mieszkańców.

Wszystkie te działania mają na celu zmniejszenie zjawiska przeludnienia miasta.

japantimes.co.jp, mainichi.jp

Poprzedni artykułArgentyna: mistrzostwo świata i zdruzgotana gospodarka
Następny artykułNiepokojące wieści z Rosji: 71 tysięcy miejscowości jest odciętych od dostaw… wódki!