fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatJaponia ruszyła z produkcją wodoru z węgla. A Polska ma zamykać kopalnie...

Japonia ruszyła z produkcją wodoru z węgla. A Polska ma zamykać kopalnie…

Jak podał serwis WNP.PL, w Australii ruszył pilotażowy zakład produkcji wodoru z węgla brunatnego. Ten wodór ma być jednym z głównych elementów uzyskania przez Japonię neutralności węglowej.

Wodór pozyskiwany z węgla brunatnego nie jest zielonym, lecz szarym paliwem. Australijczycy chcą go jednak „zazielenić”, wyłapując dwutlenek węgla powstający podczas procesu i zamykać go 1,5 km pod dnem cieśniny Bassa, skąd wydobywają gaz i ropę naftową.

Wodór uzyskany w zakładzie w Latrobe ma być transportowany w stanie gazowym cysternami do portu Hastings, gdzie zbudowano zakład skraplania wodoru.

Następnym krokiem będzie wysłanie pierwszego transportu skroplonego wodoru – specjalnie w tym celu zbudowanym statkiem – do Japonii (wspomniana jednostka ma 116 m długości i 19 m szerokości), co nastąpi prawdopodobnie w czerwcu tego roku. W fazie pilotażowej statek będzie kursował do Kraju Kwitnącej Wiśni raz na trzy miesiące.

Transport statkami gazu w stanie skroplonym nie jest niczym nowym. Alegaz LNG musi być przewożony w temperaturze -162 st. Celsjusza, a transport skroplonego wodoru wymaga temperatury niższej jeszcze o 91 stopni.

Dostawy wodoru do Japonii wymagają przepłynięcia 9000 km, co zajmuje 16 dni. Zdecydowano o skraplaniu wodoru już w Australii, bo proces ten zmniejsza jego objętość 800 razy, co znacznie jego przewóz ułatwia. Zakład w Hastings będzie dawał dziennie 250 kg skroplonego gazu, zużywając do 1 MW energii na godzinę.

Pilotażowa instalacja powinna w ciągu roku (na tyle przewidziano czas trwania pilotażowej fazy projektu) przerobić 160 ton węgla na 3 tony wodoru i dziennie produkować 70 kg gazu. Zakład będzie przy tym zużywał rocznie 1560 MWh energii elektrycznej – w przybliżeniu tyle co 110 australijskich domów.

Po uruchomieniu produkcji na skalę przemysłową mogłoby tam powstawać 225 000 ton czystego wodoru rocznie.

– Szacujemy, że nasz projekt może pozwolić uniknąć emisji 1,8 mln ton CO2 na rok, co odpowiada emisji około 350 000 samochodów spalinowych – powiedział Jeremy Stone z firmy J-Power Latrobe Valley.

W dolinie Latrobe, zaledwie 5 m pod powierzchnią gruntu, zalegają pokłady węgla brunatnego, odpowiadające całkowitemu zużyciu energii elektrycznej przez Japonię w ciągu 240 lat.

Jeżeli Japonia zrealizuje założenia swej strategii wodorowej, potrzeby będą znacznie większe niż może dać przemysłowa instalacja w Australii. W roku 2030 sama japońska energetyka będzie wymagała 300 000 ton wodoru.

więcej na WNP.PL

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA