fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatJaponia uderza w rosyjskie banki

Japonia uderza w rosyjskie banki

Władze w Tokio zamroziły aktywa Sbierbanku – największej rosyjskiej instytucji finansowej oraz powiązanego z nim Banku Alfa.

Dodatkowo japoński rząd zabronił obywatelom i firmom ze swojego kraju realizacji nowych inwestycji w Rosji, które dałyby 10 lub więcej procent udziałów w danym przedsięwzięciu. Zakaz obejmuje również udzielania pożyczek na okres dłuższy niż jeden rok.

W 2021 roku japońskie firmy zainwestowały w Federacji Rosyjskiej 61,2 mld jenów (470 mln dolarów).

Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę rząd Kraju Kwitnącej Wiśni wprowadził sankcje na niektórych wysoko postawionych funkcjonariuszy elit rosyjskich władz. Po ich wdrożeniu, Moskwa odpowiedziała zrywając z Tokio rozmowy dotyczące wzajemnej współpracy gospodarczej w rejonie Wysp Kurylskich, o które obydwa państwa toczą spór terytorialny od zakończenia II wojny światowej.

japantimes.co.jp

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA