fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatJaponia zawiesza sankcje i wraca do robienia interesów z Rosją

Japonia zawiesza sankcje i wraca do robienia interesów z Rosją

Władze w Tokio złagodziły sankcje nałożone na Moskwę i pozwoliły firmom ze swojego kraju współpracować z rosyjskimi podmiotami przy eksploatacji złóż surowców naturalnych.

Dotychczas Japonia konsekwentnie przyłączała się do sankcji i ograniczeń, którymi kraje Zachodu uderzały w Federację Rosyjską w konsekwencji agresji tego państwa na Ukrainę.

Jednak teraz rząd Kraju Kwitnącej Wiśni postanowił zrobić wyjątki od tych zasad. Przywrócona została możliwość kooperacji japońskich firm z Rosją w projektach architektonicznych i inżynieryjnych związanych z funkcjonowaniem sektora energetycznego. Obejmują one poszukiwanie, wydobycie, skraplanie, magazynowanie, transport i przeładunek ropy naftowej i gazu ziemnego.

Tokio pozwoli na działanie przedsiębiorstw zaangażowanych w prace na złożach gazu ziemnego znajdujących się na polach Sachalin-1, Sachalin-2 i Arctic LNG 2.

Władze uzasadniają te wyjątki troską o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa polegającą na utrzymaniu dostaw surowców niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania japońskiej gospodarki.

Jeszcze kilkanaście lat temu w Japonii funkcjonowały 54 elektrownie atomowe. Jednak po awarii w Fukushimie w 2011 roku zamknięto większość z nich i obecnie pracuje zaledwie kilka takich obiektów. Dlatego, aby zaspokajać krajowe zapotrzebowanie na energię, Tokio szuka możliwości sprowadzania surowców ze znajdujących się blisko złóż należących do Rosji.

bnn.network, economictimes.indiatimes.co

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA