fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatJaponia zawiesza sankcje i wraca do robienia interesów z Rosją

Japonia zawiesza sankcje i wraca do robienia interesów z Rosją

Władze w Tokio złagodziły sankcje nałożone na Moskwę i pozwoliły firmom ze swojego kraju współpracować z rosyjskimi podmiotami przy eksploatacji złóż surowców naturalnych.

Dotychczas Japonia konsekwentnie przyłączała się do sankcji i ograniczeń, którymi kraje Zachodu uderzały w Federację Rosyjską w konsekwencji agresji tego państwa na Ukrainę.

Jednak teraz rząd Kraju Kwitnącej Wiśni postanowił zrobić wyjątki od tych zasad. Przywrócona została możliwość kooperacji japońskich firm z Rosją w projektach architektonicznych i inżynieryjnych związanych z funkcjonowaniem sektora energetycznego. Obejmują one poszukiwanie, wydobycie, skraplanie, magazynowanie, transport i przeładunek ropy naftowej i gazu ziemnego.

Tokio pozwoli na działanie przedsiębiorstw zaangażowanych w prace na złożach gazu ziemnego znajdujących się na polach Sachalin-1, Sachalin-2 i Arctic LNG 2.

Władze uzasadniają te wyjątki troską o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa polegającą na utrzymaniu dostaw surowców niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania japońskiej gospodarki.

Jeszcze kilkanaście lat temu w Japonii funkcjonowały 54 elektrownie atomowe. Jednak po awarii w Fukushimie w 2011 roku zamknięto większość z nich i obecnie pracuje zaledwie kilka takich obiektów. Dlatego, aby zaspokajać krajowe zapotrzebowanie na energię, Tokio szuka możliwości sprowadzania surowców ze znajdujących się blisko złóż należących do Rosji.

bnn.network, economictimes.indiatimes.co

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA