fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatJapoński miliarder skompletował ekipę na lot wokół Księżyca. Wyprawa w przyszłym roku

Japoński miliarder skompletował ekipę na lot wokół Księżyca. Wyprawa w przyszłym roku

W przyszłym roku, po raz pierwszy od 50 lat, w okolice Księżyca ma dotrzeć misja załogowa. I będzie to prywatna wycieczka.

Amerykański DJ Steve Aoki, k-popowy raper koreański Choi Seung-hyun i kosmiczny youtuber Tim Dodd to część załogi, która poleci w podróż dookoła Księżyca z japońskim miliarderem Yusaku Maezawą jako współtowarzysze jego prywatnego lotu statkiem SpaceX.

Maezawa – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – skompletował swoją załogę po poszukiwaniach na całym świecie „osób kreatywnych”. Zaplanowany na przyszły rok lot ma być pierwszym prywatnym lotem w okolice Księżyca. Może być także pierwszą podróżą człowieka w okolice Księżyca od 1972 roku.

Podróż ma zająć osiem dni. Kosmiczni turyści zbliżyliby się na ok. 200 km do powierzchni Księżyca. Maezawa nazwał swoją misję DearMoon.

Amerykańskie organy regulacyjne nie wydały jednak jeszcze pozwolenia na start rakiety Starship SpaceX Elona Muska, którą załoga ma podróżować.

Pozostali członkowie misji DearMoon to: tancerz i choreograf Yemi A.D. (Czechy), fotograf Rhiannon Adam (Irlandia), fotograf dzikiej przyrody Karim Iliya (Wielka Brytania), filmowiec Brendan Hall (USA) i aktor Dev Joshi (Indie). Amerykańska snowboardzistka olimpijska Kaitlyn Farrington i japońska tancerka Miyu zostały wymienione jako pasażerki rezerwowe.

Yusaku Maezawa, który dorobił się fortuny na internetowym sklepie odzieżowym Zozo, bardzo aktywnie zaangażował się w komercyjne podróże kosmiczne. W zeszłym roku na 12 dni poleciał rosyjską rakietą na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA