W przyszłym roku, po raz pierwszy od 50 lat, w okolice Księżyca ma dotrzeć misja załogowa. I będzie to prywatna wycieczka.

Ponciano/Pixabay

Amerykański DJ Steve Aoki, k-popowy raper koreański Choi Seung-hyun i kosmiczny youtuber Tim Dodd to część załogi, która poleci w podróż dookoła Księżyca z japońskim miliarderem Yusaku Maezawą jako współtowarzysze jego prywatnego lotu statkiem SpaceX.

Maezawa – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – skompletował swoją załogę po poszukiwaniach na całym świecie „osób kreatywnych”. Zaplanowany na przyszły rok lot ma być pierwszym prywatnym lotem w okolice Księżyca. Może być także pierwszą podróżą człowieka w okolice Księżyca od 1972 roku.

Podróż ma zająć osiem dni. Kosmiczni turyści zbliżyliby się na ok. 200 km do powierzchni Księżyca. Maezawa nazwał swoją misję DearMoon.

Amerykańskie organy regulacyjne nie wydały jednak jeszcze pozwolenia na start rakiety Starship SpaceX Elona Muska, którą załoga ma podróżować.

Pozostali członkowie misji DearMoon to: tancerz i choreograf Yemi A.D. (Czechy), fotograf Rhiannon Adam (Irlandia), fotograf dzikiej przyrody Karim Iliya (Wielka Brytania), filmowiec Brendan Hall (USA) i aktor Dev Joshi (Indie). Amerykańska snowboardzistka olimpijska Kaitlyn Farrington i japońska tancerka Miyu zostały wymienione jako pasażerki rezerwowe.

Yusaku Maezawa, który dorobił się fortuny na internetowym sklepie odzieżowym Zozo, bardzo aktywnie zaangażował się w komercyjne podróże kosmiczne. W zeszłym roku na 12 dni poleciał rosyjską rakietą na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

BBC/KR

Poprzedni artykułW czym populizm technokratyczny jest lepszy od penalnego?
Następny artykułFirmy wracają do imprez świątecznych