fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatJapoński „nowy kapitalizm” oznacza… podniesienie podatków

Japoński „nowy kapitalizm” oznacza… podniesienie podatków

Władze w Tokio zapowiedziały przeprowadzenie szeregu reform podatkowych, których celem jest m.in. zwiększenie budżetu przeznaczonego na rozwój wojska.

Premier Japonii Fumio Kishida zamierza wprowadzić w kraju zmiany, które nazwał „nowym kapitalizmem”. Będą one polegać m.in. na… podwyżkach podatków. Realizacja tego projektu ma zostać rozpoczęta od 2024 roku i być rozłożona na kolejne lata.

Wyższe stawki podatku dochodowego zapłaci m.in. 6 procent firm. Ponadto podniesiona zostanie też akcyza na wyroby tytoniowe.

Kolejne specjalne opłaty wejdą w życie w 2025 roku. Zostaną nałożone na osoby, które z posiadanych nieruchomości i akcji czerpią dochody przekraczające 3 mld jenów (równowartość 96 mln złotych) rocznie. Ich celem jest zmniejszenie dysproporcji między najzamożniejszymi a najuboższymi mieszkańcami Kraju Kwitnącej Wiśni. Szacuje się, że ten podatek dotknie maksymalnie 200-300 Japończyków.

Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na rozwój wojska. W 2027 roku ma zostać osiągnięty stan, w którym 2 procent krajowego PKB będzie trafiać na wydatki obronne. Japonia chce w ten sposób odpowiedzieć na coraz bardziej agresywne próby rakietowe Korei Północnej oraz rosnącą potęgę militarną Chin.

Natomiast już od 2023 roku władze chcą zachęcić obywateli do inwestowania zgromadzonych przez nich oszczędności przez wprowadzenie ulg podatkowych dla osób zainteresowanych obrotem swoimi pieniędzmi. Krok ten ma przyczynić się do pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Reuter

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA