fbpx
wtorek, 12 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatJapoński „nowy kapitalizm” oznacza… podniesienie podatków

Japoński „nowy kapitalizm” oznacza… podniesienie podatków

Władze w Tokio zapowiedziały przeprowadzenie szeregu reform podatkowych, których celem jest m.in. zwiększenie budżetu przeznaczonego na rozwój wojska.

Premier Japonii Fumio Kishida zamierza wprowadzić w kraju zmiany, które nazwał „nowym kapitalizmem”. Będą one polegać m.in. na… podwyżkach podatków. Realizacja tego projektu ma zostać rozpoczęta od 2024 roku i być rozłożona na kolejne lata.

Wyższe stawki podatku dochodowego zapłaci m.in. 6 procent firm. Ponadto podniesiona zostanie też akcyza na wyroby tytoniowe.

Kolejne specjalne opłaty wejdą w życie w 2025 roku. Zostaną nałożone na osoby, które z posiadanych nieruchomości i akcji czerpią dochody przekraczające 3 mld jenów (równowartość 96 mln złotych) rocznie. Ich celem jest zmniejszenie dysproporcji między najzamożniejszymi a najuboższymi mieszkańcami Kraju Kwitnącej Wiśni. Szacuje się, że ten podatek dotknie maksymalnie 200-300 Japończyków.

Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na rozwój wojska. W 2027 roku ma zostać osiągnięty stan, w którym 2 procent krajowego PKB będzie trafiać na wydatki obronne. Japonia chce w ten sposób odpowiedzieć na coraz bardziej agresywne próby rakietowe Korei Północnej oraz rosnącą potęgę militarną Chin.

Natomiast już od 2023 roku władze chcą zachęcić obywateli do inwestowania zgromadzonych przez nich oszczędności przez wprowadzenie ulg podatkowych dla osób zainteresowanych obrotem swoimi pieniędzmi. Krok ten ma przyczynić się do pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Reuter

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA