Rozszerzenie tak zwanej tarczy gazowej o piekarnie Społem i Samopomocy Chłopskiej należy oceniać jako dobre posunięcie polityków. Nie ma bowiem absolutnie żadnego powodu, by polska spółdzielczość piekarnicza i cukiernicza była dyskryminowana. Odwrotnie – należy ją wspierać. Podobnie jak i nasze spółdzielnie mleczarskie – tu bardzo przydałby się jeszcze jeden krok naprzód…

Prośby spółdzielców zostały wysłuchane: od kwietnia br. z maksymalnej stawki za gaz 200,17 zł/MWh będą mogły korzystać również spółdzielnie spożywcze. Wsparcie ich było absolutną koniecznością. Niemające korporacyjnego zaplecza finansowego małe podmioty polskie, słynące z wyrobów doskonałej jakości, stanęły bowiem na krawędzi bankructwa.

Pomocą publiczną, udzielaną w obliczu nagromadzenia się kryzysowych czynników, zostały objęte firmy sektora MŚP zajmujące się przede wszystkim produkcją pieczywa oraz świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek.

Szerokie wsparcie

Wsparcia udzielono także przedsiębiorcom, którzy nie zajmują się wyłącznie wypiekaniem pieczywa, ale których przychody z tego tytułu sięgają co najmniej 50 procent.

– Rozkładamy parasol ochronny nad większą liczbą podmiotów – od 1 kwietnia z maksymalnej stawki za gaz 200,17 zł/MWh oprócz piekarni i ciastkarni, będą mogły korzystać też spółdzielnie spożywcze. Dzięki temu jeszcze więcej firm będzie chronionych przed wysokimi kosztami prowadzenia działalności – wyjaśnił PAP Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Wprowadzone do stosownej ustawy rozwiązania wydają się uwzględniać specyfikę działalności spółdzielni piekarskich i cukierniczych.

– Spółdzielczość spożywcza to jedna z najstarszych branż spółdzielczych w Polsce, a w sklepach tego rodzaju wielu Polaków codziennie robi zakupy – zauważył minister. Maksymalna cena gazu będzie obowiązywać do końca tego roku – podkreślił w komunikacie PAP Waldemar Buda.

Problem z dużą polską mleczarnią

Niestety biznes spółdzielczy polegający na wypiekaniu pieczywa czy wyrobie ciastek nie jest jedynym, który popadł w kłopoty. Droga energia oraz wysoka inflacja dają się we znaki także mleczarstwu. Na skraju bankructwa znalazła się mająca 85 lat Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska (OSM) Czarnków, znana z takich m.in. wyrobów jak mleczne desery Czaruś czy Zuzia oraz serki homogenizowane i serki wiejskie. Firma zatrudnia blisko dwustu pracowników i jest jedną z najstarszych mleczarni w Polsce. Bardziej już cen podnieść nie może, a przy obecnych kosztach energii jest w stanie funkcjonować jeszcze maksymalnie przez cztery miesiące.

Czy rząd dostrzeże i w tym obszarze problemy i wyciągnie pomocną rękę? Warto przy tej okazji zauważyć, że przydałaby się solidna debata o obecnym stanie oraz perspektywach spółdzielczości w Polsce.

 

Poprzedni artykułKandydat totalnej opozycji zatrzymany. Jest podejrzany o korupcję
Następny artykułWęglowy ślad ukraiński