fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaBiznesJeden z najbogatszych Polaków sprzedaje swoją firmę Chińczykom

Jeden z najbogatszych Polaków sprzedaje swoją firmę Chińczykom

Chiński gigant technologiczny Tencent zamierza przejąć większościowy pakiet udziałów w Techlandzie – jednej z największych polskich firm produkującej popularne gry komputerowe.

O zmianach w firmie poinformował we wpisie na oficjalnej stronie internetowej właściciel Techlandu Paweł Marchewka. Potwierdził je również w specjalnym komunikacie Austriacki Federalny Urząd ds. Konkurencji.

Chińskie pieniądze szansą dla Techlandu

Transakcja ma zostać przeprowadzona w imieniu Tencent Holdings poprzez spółkę Proxima Beta Europe, która zamierza objąć ok. 67 proc. udziałów.

Właściciel Techlandu twierdzi, że współpraca z Tencentem pozwoli realizować firmie ambitne cele w dziedzinie produkcji nowych gier. Jednocześnie zapewnia, że jego firma zachowa pełną swobodę w realizacji swojej wizji realizowanych projektów, a on sam zachowa stanowisko dyrektora generalnego.

Gigant kupił giganta

Techland odpowiada za sprzedające się na całym świecie w dziesiątkach milionów egzemplarzy gry komputerowe: Dying Light, Dead Island czy Call of Juarez. Po zeszłorocznym sukcesie drugiej części Dying Light, Paweł Marchewka znalazł się na 5. miejscu listy najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”, wyprzedzając m.in. Zygmunta Solorza. Wartość jego majątku jest szacowana na 8,6 mld złotych.

Tencent natomiast jest jedną z najpotężniejszych firm technologicznych świata. Zajmuje się m.in. produkcją gier, a także aplikacji i innych usług internetowych. Chiński gigant kilka miesięcy temu nabył udziały w Ubisoft – potężnym francuskim producencie gier. Wcześniej wykupił polską firmę Cenega, wydawcę gier oraz ich producenta – Bloober Team.

techland.net, rankingi.wprost.pl, Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA