fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesJeden z najbogatszych Polaków sprzedaje swoją firmę Chińczykom

Jeden z najbogatszych Polaków sprzedaje swoją firmę Chińczykom

Chiński gigant technologiczny Tencent zamierza przejąć większościowy pakiet udziałów w Techlandzie – jednej z największych polskich firm produkującej popularne gry komputerowe.

O zmianach w firmie poinformował we wpisie na oficjalnej stronie internetowej właściciel Techlandu Paweł Marchewka. Potwierdził je również w specjalnym komunikacie Austriacki Federalny Urząd ds. Konkurencji.

Chińskie pieniądze szansą dla Techlandu

Transakcja ma zostać przeprowadzona w imieniu Tencent Holdings poprzez spółkę Proxima Beta Europe, która zamierza objąć ok. 67 proc. udziałów.

Właściciel Techlandu twierdzi, że współpraca z Tencentem pozwoli realizować firmie ambitne cele w dziedzinie produkcji nowych gier. Jednocześnie zapewnia, że jego firma zachowa pełną swobodę w realizacji swojej wizji realizowanych projektów, a on sam zachowa stanowisko dyrektora generalnego.

Gigant kupił giganta

Techland odpowiada za sprzedające się na całym świecie w dziesiątkach milionów egzemplarzy gry komputerowe: Dying Light, Dead Island czy Call of Juarez. Po zeszłorocznym sukcesie drugiej części Dying Light, Paweł Marchewka znalazł się na 5. miejscu listy najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”, wyprzedzając m.in. Zygmunta Solorza. Wartość jego majątku jest szacowana na 8,6 mld złotych.

Tencent natomiast jest jedną z najpotężniejszych firm technologicznych świata. Zajmuje się m.in. produkcją gier, a także aplikacji i innych usług internetowych. Chiński gigant kilka miesięcy temu nabył udziały w Ubisoft – potężnym francuskim producencie gier. Wcześniej wykupił polską firmę Cenega, wydawcę gier oraz ich producenta – Bloober Team.

techland.net, rankingi.wprost.pl, Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA