O zmianach w firmie poinformował we wpisie na oficjalnej stronie internetowej właściciel Techlandu Paweł Marchewka. Potwierdził je również w specjalnym komunikacie Austriacki Federalny Urząd ds. Konkurencji.
Chińskie pieniądze szansą dla Techlandu
Transakcja ma zostać przeprowadzona w imieniu Tencent Holdings poprzez spółkę Proxima Beta Europe, która zamierza objąć ok. 67 proc. udziałów.
Właściciel Techlandu twierdzi, że współpraca z Tencentem pozwoli realizować firmie ambitne cele w dziedzinie produkcji nowych gier. Jednocześnie zapewnia, że jego firma zachowa pełną swobodę w realizacji swojej wizji realizowanych projektów, a on sam zachowa stanowisko dyrektora generalnego.
Gigant kupił giganta
Techland odpowiada za sprzedające się na całym świecie w dziesiątkach milionów egzemplarzy gry komputerowe: Dying Light, Dead Island czy Call of Juarez. Po zeszłorocznym sukcesie drugiej części Dying Light, Paweł Marchewka znalazł się na 5. miejscu listy najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”, wyprzedzając m.in. Zygmunta Solorza. Wartość jego majątku jest szacowana na 8,6 mld złotych.
Tencent natomiast jest jedną z najpotężniejszych firm technologicznych świata. Zajmuje się m.in. produkcją gier, a także aplikacji i innych usług internetowych. Chiński gigant kilka miesięcy temu nabył udziały w Ubisoft – potężnym francuskim producencie gier. Wcześniej wykupił polską firmę Cenega, wydawcę gier oraz ich producenta – Bloober Team.
techland.net, rankingi.wprost.pl, Reuter