fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatJedna trzecia pomocy dla Ukrainy znika po drodze

Jedna trzecia pomocy dla Ukrainy znika po drodze

Ukraińskie władze przyznają, że prowadzą intensywne działania w sprawie nieprawidłowości, w wyniku których znaczna część z otrzymywanej pomocy humanitarnej nie dociera do miejsc przeznaczenia.

Kontrole przeprowadzone przez ukraiński Departament Zwalczania Przemytu i Naruszeń Przepisów Celnych Państwowej Służby Celnej oraz Departamentu Audytu Wewnętrznego Ministerstwa Obrony wykazały potężne nieprawidłowości w zarządzaniu otrzymaną przez kraj pomocą humanitarną. 

Zgodnie z przedstawionymi przez te instytucje danymi, w pierwszych 9 miesiącach obecnego roku przeprowadzono kontrole 9 tysięcy wysłanych transportów pomocy humanitarnej do 200 jednostek wojska. Okazało się, że do miejsca przeznaczenia nie trafiło 3 tysiące z nich. 

Badający sprawę funkcjonariusze bazowali na specjalnym systemie monitoringu, który pozwala na szybką weryfikację skuteczności działania łańcuchów dostaw. W wyniku swoich działań przekazali do organów ścigania 387 raportów, które zawierają informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 

Cały system przekazywania pomocy humanitarnej ma zostać usprawniony od 1 grudnia. W tym dniu zostanie uruchomiona platforma, na której zarejestrują się podmioty zamierzające udzielać wsparcia Ukrainie. Pozwoli ona na dokładne śledzenie otrzymywanej pomocy. 

pravda.com.ua, customs.gov.ua

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA