fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatJedna trzecia pomocy dla Ukrainy znika po drodze

Jedna trzecia pomocy dla Ukrainy znika po drodze

Ukraińskie władze przyznają, że prowadzą intensywne działania w sprawie nieprawidłowości, w wyniku których znaczna część z otrzymywanej pomocy humanitarnej nie dociera do miejsc przeznaczenia.

Kontrole przeprowadzone przez ukraiński Departament Zwalczania Przemytu i Naruszeń Przepisów Celnych Państwowej Służby Celnej oraz Departamentu Audytu Wewnętrznego Ministerstwa Obrony wykazały potężne nieprawidłowości w zarządzaniu otrzymaną przez kraj pomocą humanitarną. 

Zgodnie z przedstawionymi przez te instytucje danymi, w pierwszych 9 miesiącach obecnego roku przeprowadzono kontrole 9 tysięcy wysłanych transportów pomocy humanitarnej do 200 jednostek wojska. Okazało się, że do miejsca przeznaczenia nie trafiło 3 tysiące z nich. 

Badający sprawę funkcjonariusze bazowali na specjalnym systemie monitoringu, który pozwala na szybką weryfikację skuteczności działania łańcuchów dostaw. W wyniku swoich działań przekazali do organów ścigania 387 raportów, które zawierają informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 

Cały system przekazywania pomocy humanitarnej ma zostać usprawniony od 1 grudnia. W tym dniu zostanie uruchomiona platforma, na której zarejestrują się podmioty zamierzające udzielać wsparcia Ukrainie. Pozwoli ona na dokładne śledzenie otrzymywanej pomocy. 

pravda.com.ua, customs.gov.ua

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA