Eksperci banku UBS nie spodziewają się w Polsce recesji.

Pexels.com

Z globalnej prognozy gospodarczej przygotowanej przez biuro analiz UBS wynika, że Polska odnotuje spowolnienie krajowego PKB, który w 2022 r. wyniesie ok. 4,2 proc. Dla porównania w 2021 r. nasza gospodarka rosła w tempie 5,7 proc.

„Dane dotyczące aktywności między styczniem a lutym utrzymywały się na wysokim poziomie mimo fali wariantu omikron i zakłóceń w łańcuchu dostaw. Wskaźniki nastrojów gwałtownie obniżyły się w marcu, co odzwierciedla wpływ wojny w Ukrainie i większą inflacją” – stwierdzili analitycy banku.

Według ekspertów UBS Polska uniknie recesji, a pomoże temu zapowiedziane obniżenie podatków o dodatkowe 0,5 proc. PKB, a także fakt, że „do wchłonięcia pozostało 6 proc. PKB z funduszy ESIF (europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne)”. Istotne znaczenie będzie miał też wzrost konsumpcji spowodowany napływem do Polski uchodźców z Ukrainy, a także brak wystąpienia recesji w strefie euro.

Jeśli chodzi o inflację, to według UBS w 2022 r. wyniesie ona średnio niemal 10 proc. i w 2023 r. pozostanie powyżej celu. Spodziewane są również dalsze podwyżki stóp procentowych.

PAP

Poprzedni artykułUOKiK czujny i surowy. Sprawdź, kogo i za co ukarał tym razem
Następny artykułUkraina. Masowe deportacje w XXI wieku?