fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseJednak unikniemy recesji?

Jednak unikniemy recesji?

Eksperci banku UBS nie spodziewają się w Polsce recesji.

Z globalnej prognozy gospodarczej przygotowanej przez biuro analiz UBS wynika, że Polska odnotuje spowolnienie krajowego PKB, który w 2022 r. wyniesie ok. 4,2 proc. Dla porównania w 2021 r. nasza gospodarka rosła w tempie 5,7 proc.

„Dane dotyczące aktywności między styczniem a lutym utrzymywały się na wysokim poziomie mimo fali wariantu omikron i zakłóceń w łańcuchu dostaw. Wskaźniki nastrojów gwałtownie obniżyły się w marcu, co odzwierciedla wpływ wojny w Ukrainie i większą inflacją” – stwierdzili analitycy banku.

Według ekspertów UBS Polska uniknie recesji, a pomoże temu zapowiedziane obniżenie podatków o dodatkowe 0,5 proc. PKB, a także fakt, że „do wchłonięcia pozostało 6 proc. PKB z funduszy ESIF (europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne)”. Istotne znaczenie będzie miał też wzrost konsumpcji spowodowany napływem do Polski uchodźców z Ukrainy, a także brak wystąpienia recesji w strefie euro.

Jeśli chodzi o inflację, to według UBS w 2022 r. wyniesie ona średnio niemal 10 proc. i w 2023 r. pozostanie powyżej celu. Spodziewane są również dalsze podwyżki stóp procentowych.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA