fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesJednolity rynek nie funkcjonuje w UE w sposób zadowalający

Jednolity rynek nie funkcjonuje w UE w sposób zadowalający

Jednolity rynek usług i towarów nie funkcjonuje w Unii Europejskiej w sposób pozwalający na pełny rozwój firm unijnych, w tym polskich przedsiębiorstw - czytamy w raporcie pt. "Ograniczenia polskiej przedsiębiorczości w Unii Europejskiej na tle wybranej problematyki".

Z raportu przygotowanego przez organizację New Direction z Brukseli oraz Fundację Opoka wynika, że na unijnym rynku istnieją poważne bariery dla polskich przedsiębiorców dotyczące ogólnej konkurencyjności, zwłaszcza w zakładaniu firmy i zatrudnianiu pracowników, w rozwoju biznesu, w handlu transgranicznym oraz dla innowacji.

Autorzy raportu podkreślają, że „rynek wewnętrzny Unii Europejskiej daje potencjalne olbrzymie możliwości rozwojowe dla wszystkich, w tym dla przedsiębiorców, ale jeśli ma działać sprawnie, należy podjąć skuteczne działania dla zapewnienia szybkiego i skutecznego egzekwowania norm w całej Unii, jednolitych patentów, zezwoleń na obrót nowymi produktami, przepisów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony konsumentów oraz uczciwą i zdrową konkurencję”.

Jednocześnie zwracają uwagę, że „z powodu skomplikowanych przepisów prawnych, dużych wymagań, wysokich kosztów przestrzegania przepisów i uciążliwych formalności związanych z wnioskowaniem o dofinansowanie ponoszą duże ciężary swojej działalności. Polskie firmy niejednokrotnie konkurują z najlepszymi na świecie. Nie odniosą one jednak sukcesu, jeśli poniosą dodatkowe koszty i obciążenia, z którymi nie borykają się ich konkurenci na innych rozwiniętych rynkach”. Dlatego zalecają, by tam, gdzie unijne przepisy stawiają firmy z Unii w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej, należy je rygorystycznie i szybko zmieniać, aby pomóc przedsiębiorstwom w rozwoju i tworzeniu nowych miejsc pracy”.

Według autorów raportu właściwym rozwiązaniem dla firm w Unii Europejskiej byłaby deregulacja prawa wspólnotowego. Krytykują oni też rozrost unijnej biurokracji oraz jej wady, takie jak nadmierna dbałości o interesy korporacyjno-grupowe, oderwanie się rzeczywistości i lekceważenie głosu opinii publicznej.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA