fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajJelcz zarobi miliardy na ciężarówkach dla rakiet z USA i Korei

Jelcz zarobi miliardy na ciężarówkach dla rakiet z USA i Korei

Zakłady Jelcza dostarczą polskiemu wojsku prawie 200 potężnych ciężarówek przystosowanych do przewożenia nowoczesnych systemów rakietowych.

Należąca do Skarbu Państwa Agencja Uzbrojenia zawarła kolejny kontakt z konsorcjum PGZ-WWR (Polska Grupa Zbrojeniowa – Wieloprowadnicowe Wyrzutnie Rakietowe). Jego realizacja została zlecona dolnośląskim zakładom Jelcza. 

Umowa opiewa na kwotę 1,5 miliarda złotych. Za te pieniądze Jelcz ma dostarczyć 198 specjalnych podwozi dostosowanych do instalacji na nich mobilnych wyrzutni rakiet amerykańskiego systemu M142 HIMARS oraz południowokoreańskiego K239 CHUNMOO. Dostawy sprzętu będą realizowane w latach 2024-2027. 

Pojazdy mają być dostosowane do instalacji modułów dowodzenia, łączności, odbiorników GPS, a Jelcz ma zapewnić również pakiet logistyczny i szkoleniowy. Będą to potężne maszyny z napędem 8×8. Każda jednostka ma 11 metrów długości, 2,8 metra szerokości i waży 22,5 tony. Pojazdy zostaną wyposażone w silniki Diesla firmy IVECO o mocy 430 lub 530 KM. 

Jest to kolejne zamówienie dla Jelcza na taki sprzęt. Poprzednie zostało złożone rok temu i obejmowało wykonanie 59 pojazdów za 330 milionów złotych. 

wojsko-polskie.pl, jelcz.com.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA