Urząd Dozoru Technicznego wydał zgodę na eksploatację dla ostatniego lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce: Niechorze–Płoty o długości 41 kilometrów. Odbioru dokonano po pozytywnym przeprowadzeniu 10 prób specjalnych. Oznacza to jednocześnie potwierdzenie bezpieczeństwa technicznego dla całego lądowego odcinka Baltic Pipe na terenie Polski.

– Budowa Baltic Pipe, czyli kluczowej inwestycji, która zapewni dywersyfikację źródeł dostaw gazu dla Polski, zbliża się ku końcowi. Na gazociągach i obiektach lądowych w kraju prowadzone są obecnie testy i odbiory. Dziękujemy wszystkim instytucjom zewnętrznym i ich pracownikom zaangażowanym w ten proces. Dzięki dobrej współpracy inwestycja będzie oddana na czas, czyli do 1 października tego roku – zaznaczył Tomasz Stępień, prezes GAZ-SYSTEM.

– Urząd Dozoru Technicznego jest zaangażowany w kluczowy dla polskiej niezależności energetycznej projekt Baltic Pipe od początku jego realizacji i wspiera inwestycję na każdym jej etapie. Wydane przez nas decyzje dopuszczające do eksploatacji dla liniowych odcinków gazociągu potwierdzają jego bezpieczeństwo techniczne – powiedział Andrzej Ziółkowski, prezes UDT. I dodał: – Działania te zmierzają do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz definiują cel działalności UDT w obszarze bezpieczeństwa publicznego.

Ostatni lądowy odcinek Baltic Pipe Niechorze–Płoty składa się z dwóch odcinków, które otrzymały osobne decyzje: DN900 – 4,5 km i DN1000 – 36,5 km.

W ramach realizacji zadań na rzecz Baltic Pipe UDT uczestniczył do tej pory w uzgodnieniach dokumentacji, kwalifikowaniu technologii spawania i przeróbki plastycznej, nadawaniu uprawnień dla spawaczy i operatorów,  nadzorze nad wykonawstwem, odbiorach końcowych oraz wydawaniu decyzji dopuszczających do eksploatacji.

Ponadto UDT przeprowadza badania urządzeń technicznych w największych polskich elektrowniach i elektrociepłowniach, a w przyszłości swoją działalnością obejmie również elektrownię jądrową. Łącznie pod dozorem technicznym instytucja ma blisko 1,5 miliona urządzeń i wykonuje około miliona badań rocznie.

Poprzedni artykułLitwa odcina Kaliningrad od dostaw z Rosji. Co na to Putin?
Następny artykułKiedy ludzie wyjdą na ulice?