fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiJest projekt związany z ograniczeniem podatku Belki

Jest projekt związany z ograniczeniem podatku Belki

Politycy Konfederacji wnieśli do Sejmu poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym PIT, który zakłada ograniczenie podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki.

„Tymczasowy” podatek Belki obowiązuje już 22 lata. Posłowie klubu parlamentarnego Konfederacji proponują wprowadzenie kwoty wolnej od opodatkowania w podatku od zysków kapitałowych na poziomie 100 tys. zł.

Pozytywny wpływ na oszczędzanie

Projektodawcy zwracają uwagę, że w 2023 r. w Polsce zanotowano najniższy od początku lat 90. poziom inwestycji w relacji do PKB (16,4 proc.).

„Uchwalenie projektu przewidującego wprowadzenie kwoty wolnej w wysokości do 100 tys. zł od podatku wpłynie pozytywnie na społeczeństwo, wspierając trend długoterminowego oszczędzania, co ma kluczowe znaczenie w związku z coraz większą niewydolnością systemu emerytalnego oraz prognoz starzejącego się społeczeństwa” – twierdzą autorzy projektu.

Bolączka inwestowania

Projektodawcy powołują się m.in. na wyniki badań przeprowadzonych w 2021 r. przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, z których wynika, że 44,1 proc. respondentów wymienia podatek Belki jako największą bolączkę inwestowania. Problem w tym, że przy wysokiej inflacji, z jaką mamy teraz do czynienia, niejednokrotnie trudno mówić o jakimkolwiek zysku (np. z lokat bankowych), a mimo to jest obowiązek zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Efekt jest taki, że opodatkowywane są straty.

Wprowadzenie podatku nie spowoduje utraty przez budżet państwa wszystkich dochodów z tego tytułu. Szacuje się, że wprowadzenie kwoty wolnej w podatku Belki uszczupli dochody budżetu o ok. 4 mld zł w skali roku.

Źródło: projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA