fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiJest projekt radykalnie podnoszący kwotę wolną

Jest projekt radykalnie podnoszący kwotę wolną

Posłowie Konfederacji złożyli w Sejmie poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przewiduje podniesienie kwoty wolnej od opodatkowania z obecnych 30 tys. zł do poziomu 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeśli projekt ustawy – poparty przez 16 posłów Konfederacji – wszedłby w życie, to opodatkowaniu będą podlegałyby dochody dopiero w wysokości minimalnego wynagrodzenia (kwoty nie mniejszej niż 60 tys. zł).

Uzasadnienie podwyżki kwoty wolnej

Według uzasadnienia do projektu ustawy, proste i niskie podatki to jeden z fundamentalnych impulsów, by Polska rozwijała się gospodarczo i goniła bogatsze od siebie kraje.

Jak czytamy w uzasadnieniu, celem zmiany ma być zmniejszenie wysokości klina podatkowego, podniesienie płac netto oraz ustalenie bardziej sprawiedliwych obciążeń podatkowych poprzez wyrównanie kwoty wolnej i oparcie systemu podatkowego na zasadzie zdolności płatniczej. Projektodawcy argumentują, że skoro ustawodawca ustala minimalną płacę na danym poziomie przyjmując, że niższe zarobki są niedopuszczalne i niewystarczające dla utrzymania godnego poziomu życia, to skrajną niesprawiedliwością jest nakładanie obciążeń fiskalnych na dochody poniżej tego poziomu.

Ponadto zmniejszenie klina podatkowego spowoduje podniesienie płac netto, a zwiększenie podaży pracy pozytywnie wpłynie na sektor małych i średnich firm.

Koszty ustawy

Koszty związane z podwyższeniem kwoty wolnej nie są małe. Mają wynieść nie więcej niż 35 mld zł. Z tego 18 mld zł ma być kosztem dla jednostek samorządu terytorialnego.

Polacy muszą wreszcie mieć możliwość korzystania z owoców własnej pracy. Aby Polska rozwijała się gospodarczo i goniła bogatsze od siebie kraje, potrzebne są bardzo silne impulsy: proste i niskie podatki, wolność gospodarcza, maksymalne uproszczenie przepisów, redukcja biurokracji

– argumentują projektodawcy.

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Jak Polacy wspierają potrzebujących w święta

W 2022 r. aż 85 proc. Polaków planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy.
2 MIN CZYTANIA