fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiJest projekt radykalnie podnoszący kwotę wolną

Jest projekt radykalnie podnoszący kwotę wolną

Posłowie Konfederacji złożyli w Sejmie poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przewiduje podniesienie kwoty wolnej od opodatkowania z obecnych 30 tys. zł do poziomu 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeśli projekt ustawy – poparty przez 16 posłów Konfederacji – wszedłby w życie, to opodatkowaniu będą podlegałyby dochody dopiero w wysokości minimalnego wynagrodzenia (kwoty nie mniejszej niż 60 tys. zł).

Uzasadnienie podwyżki kwoty wolnej

Według uzasadnienia do projektu ustawy, proste i niskie podatki to jeden z fundamentalnych impulsów, by Polska rozwijała się gospodarczo i goniła bogatsze od siebie kraje.

Jak czytamy w uzasadnieniu, celem zmiany ma być zmniejszenie wysokości klina podatkowego, podniesienie płac netto oraz ustalenie bardziej sprawiedliwych obciążeń podatkowych poprzez wyrównanie kwoty wolnej i oparcie systemu podatkowego na zasadzie zdolności płatniczej. Projektodawcy argumentują, że skoro ustawodawca ustala minimalną płacę na danym poziomie przyjmując, że niższe zarobki są niedopuszczalne i niewystarczające dla utrzymania godnego poziomu życia, to skrajną niesprawiedliwością jest nakładanie obciążeń fiskalnych na dochody poniżej tego poziomu.

Ponadto zmniejszenie klina podatkowego spowoduje podniesienie płac netto, a zwiększenie podaży pracy pozytywnie wpłynie na sektor małych i średnich firm.

Koszty ustawy

Koszty związane z podwyższeniem kwoty wolnej nie są małe. Mają wynieść nie więcej niż 35 mld zł. Z tego 18 mld zł ma być kosztem dla jednostek samorządu terytorialnego.

Polacy muszą wreszcie mieć możliwość korzystania z owoców własnej pracy. Aby Polska rozwijała się gospodarczo i goniła bogatsze od siebie kraje, potrzebne są bardzo silne impulsy: proste i niskie podatki, wolność gospodarcza, maksymalne uproszczenie przepisów, redukcja biurokracji

– argumentują projektodawcy.

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA