fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaKrajJest projekt ustawy podnoszący kwotę wolną do 60 tys. zł

Jest projekt ustawy podnoszący kwotę wolną do 60 tys. zł

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaproponowano w nim podwyższenie kwoty wolnej od podatku z obecnych 30 tys. zł do 60 tys. zł rocznie.

Projekt został zgłoszony przez posłów Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie z proponowaną zmianą od 1 stycznia 2024 r. w przypadku, gdy podstawa opodatkowania jest niższa lub równa 120 tys. zł, wysokość podatku będzie stanowiła różnicę 12 proc. podstawy wymiaru oraz kwoty 7,2 tys. zł.

Pomoc osobom pracującym

„W dobie niezwykle wysokiej i uporczywej inflacji, fatalnej polityki monetarnej i fiskalnej
w Polsce przekładając
ych się na drastyczny wzrost cen towarów oraz usług konieczne
jest udzielenie wsparcia osobom zatrudnionym, odprowadzającym podatek dochodowy

od osób fizycznych. Projektodawcy przewidują, że ustanowienie kwoty wolnej od

podatku dochodowego na poziomie 60
000 zł realnie przyczyni się do poprawy sytuacji
finansowej osób pracujących
oraz stworzy dodatkowy impuls do podjęcia zatrudnienia
przez osoby, które obecnie nie szukają pracy
. Podkreślenia wymaga fakt, że osoby
otrzymujące wynagrodzenie w wysokości około 600
0 zł brutto miesięcznie nie będą
w ogóle płacić podatku dochodowego”
– czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Dalej napisano, że „wejście w życie projektowanej regulacji będzie miało pozytywne skutki społeczne i gospodarcze. Ustanowienie kwoty wolnej od podatku na poziomie 60 000 złotych w sposób wymierny wspomoże budżety domowe polskich obywateli, napędzając
jednocześnie gospodarkę, która obecnie boryka się z wieloma problemami na skutek

inflacji”.

Uszczuplenie wpływów państwa

Projektodawcy obliczyli, że podniesienie kwoty wolnej spowoduje uszczuplenie wpływów państwa o 35 mld zł. Wpływy budżetu państwa zmniejszą się o 17 mld zł, a wpływy do budżetów jednostek samorządu terytorialnego będą niższe o 18 mld zł.

Podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł było jedną z niewielu dobrych decyzji rządu PiS. Zwiększenie jej to 60 tys. zł to też dobry ruch. Jednak wydaje się, że projekt jest raczej czymś w rodzaju politycznej hucpy, a nie rzetelnej propozycji, nad którą będzie dyskutował parlament.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Samorządowiec aresztowany za złote monety

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Sąd zdecydował, że trafi do aresztu na trzy miesiące.
< 1 MIN CZYTANIA