fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajJest projekt ustawy podnoszący kwotę wolną do 60 tys. zł

Jest projekt ustawy podnoszący kwotę wolną do 60 tys. zł

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaproponowano w nim podwyższenie kwoty wolnej od podatku z obecnych 30 tys. zł do 60 tys. zł rocznie.

Projekt został zgłoszony przez posłów Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie z proponowaną zmianą od 1 stycznia 2024 r. w przypadku, gdy podstawa opodatkowania jest niższa lub równa 120 tys. zł, wysokość podatku będzie stanowiła różnicę 12 proc. podstawy wymiaru oraz kwoty 7,2 tys. zł.

Pomoc osobom pracującym

„W dobie niezwykle wysokiej i uporczywej inflacji, fatalnej polityki monetarnej i fiskalnej
w Polsce przekładając
ych się na drastyczny wzrost cen towarów oraz usług konieczne
jest udzielenie wsparcia osobom zatrudnionym, odprowadzającym podatek dochodowy

od osób fizycznych. Projektodawcy przewidują, że ustanowienie kwoty wolnej od

podatku dochodowego na poziomie 60
000 zł realnie przyczyni się do poprawy sytuacji
finansowej osób pracujących
oraz stworzy dodatkowy impuls do podjęcia zatrudnienia
przez osoby, które obecnie nie szukają pracy
. Podkreślenia wymaga fakt, że osoby
otrzymujące wynagrodzenie w wysokości około 600
0 zł brutto miesięcznie nie będą
w ogóle płacić podatku dochodowego”
– czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Dalej napisano, że „wejście w życie projektowanej regulacji będzie miało pozytywne skutki społeczne i gospodarcze. Ustanowienie kwoty wolnej od podatku na poziomie 60 000 złotych w sposób wymierny wspomoże budżety domowe polskich obywateli, napędzając
jednocześnie gospodarkę, która obecnie boryka się z wieloma problemami na skutek

inflacji”.

Uszczuplenie wpływów państwa

Projektodawcy obliczyli, że podniesienie kwoty wolnej spowoduje uszczuplenie wpływów państwa o 35 mld zł. Wpływy budżetu państwa zmniejszą się o 17 mld zł, a wpływy do budżetów jednostek samorządu terytorialnego będą niższe o 18 mld zł.

Podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł było jedną z niewielu dobrych decyzji rządu PiS. Zwiększenie jej to 60 tys. zł to też dobry ruch. Jednak wydaje się, że projekt jest raczej czymś w rodzaju politycznej hucpy, a nie rzetelnej propozycji, nad którą będzie dyskutował parlament.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA