Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie ws. zaniechania poboru podatku od dochodów z umorzonych subwencji PFR – poinformował resort finansów.

ministerstwo finansów zapowiedź zmian w odliczaniu VAT po wyroku TSUE - grafika wpisu
Źródło: gov.pl

Adresatami tego rozwiązania są przedsiębiorcy, beneficjenci wsparcia w ramach Tarczy 1.0 oraz Tarczy 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju, dla których wartość umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji stanowi co do zasady przychód podatkowy.

Ministerstwo dodało, że zaniechanie poboru podatku będzie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych przez beneficjentów wsparcia począwszy od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.

Jak wyjaśniono, wydatki pokryte środkami z subwencji podlegać mogą zaliczeniu do podatkowych kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych także w okoliczności zaniechania poboru podatku od dochodów z umorzonej subwencji.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że to już kolejna, obok Tarcz PFR i Tarcz branżowych forma pomocy dla przedsiębiorców, których dotknął koronawirusowy kryzys.

„Rezygnacja z poboru podatku zapewni podmiotom gospodarczym zwiększone możliwości finansowania działalności, co pozytywnie wpłynie na ich rozwój i poziom zatrudnienia, a w konsekwencji powinno przyczynić się do wzrostu gospodarczego kraju” – podsumował minister Tadeusz Kościński.

PAP

Poprzedni artykułOd sierpnia zapłacimy za gaz ponad 12 proc. więcej. URE zatwierdził zmianę taryfy
Następny artykułPrzedsiębiorcy z branży fitness przy wsparciu rzecznika MŚP wygrywają z pomorskim sanepidem